Dla świadczeniodawcy

Dla Świadczeniodawców

Komunikaty

Komunikat dla Świadczeniodawców dotyczący udzielania świadczeń osobom represjonowanym, honorowym dawcom krwi, inwalidom wojen

08-12-2008

Komunikat dla Świadczeniodawców dotyczący udzielania świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych w aptekach osobom represjonowanym, świadczeniobiorcom posiadającym tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, inwalidom wojennym i wojskowym, cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz kombatantom

I. Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina o szczególnych uprawnieniach do świadczeń opieki zdrowotnej wynikających z art. 47 c ustawy  z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych  ze środków publicznych (Dz. U. Nr 164, poz. 1027 z 2008 r. z późn. zm.) – świadczeniobiorcy posiadający tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo  do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
Należy zaznaczyć, iż powyższe uprawnienie dotyczy również osób posiadających status „osób represjonowanych”, które w rozumieniu cytowanej ustawy uzyskują status kombatanta, w związku z czym należy je uznać za beneficjentów przepisu art. 47c.
II. Jednocześnie zgodnie z art. 57 ustawy  z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych  ze środków publicznych ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych inwalidom wojennym i wojskowym, osobom represjonowanym oraz kombatantom są udzielane bez skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Rodzi to pewne implikacje dotyczące kolejności udzielania świadczeń, których zasady tworzenia ujęte są w artykułach 20-23 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2005 r. w sprawie kryteriów medycznych, jakimi powinni kierować się świadczeniodawcy, umieszczając świadczeniobiorców na listach oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2005 r. Nr 200 poz. 1661)
Pragnę przypomnieć, że zgodnie z powyższymi uregulowaniami świadczeniodawca umieszcza świadczeniobiorcę, nie zakwalifikowanego jako stan nagły, na liście oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej, na podstawie następujących kryteriów medycznych opartych na aktualnej wiedzy medycznej:
  1)   stanu zdrowia świadczeniobiorcy;
  2)   rokowania co do dalszego przebiegu choroby;
  3)   chorób współistniejących mających wpływ na chorobę, z powodu której ma być udzielone świadczenie;
  4)   zagrożenia wystąpienia, utrwalenia lub pogłębienia niepełnosprawności.
Jednocześnie świadczeniodawca, stosując kryteria medyczne, o których mowa powyżej
         1)  kwalifikuje świadczeniobiorcę do kategorii medycznej:
 "przypadek pilny" - jeżeli istnieje konieczność pilnego udzielenia świadczenia ze względu na dynamikę procesu chorobowego i możliwość szybkiego pogorszenia stanu zdrowia lub znaczącego zmniejszenia szans na powrót do zdrowia,
 "przypadek stabilny" - w przypadku innym niż stan nagły i przypadek, o którym mowa w lit. a;
      2)   umieszcza świadczeniobiorcę na liście oczekujących po stwierdzeniu, że świadczeniobiorca posiada wymagane skierowanie na świadczenie danego rodzaju albo jest uprawniony do uzyskania świadczenia bez skierowania.
W przypadku świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w szpitalach, lekarz w szpitalu potwierdza kategorię medyczną, o której mowa powyżej, wskazaną na skierowaniu wystawionym przez lekarza kierującego albo kwalifikuje świadczeniobiorcę do odpowiedniej kategorii medycznej.
„Przypadek pilny” umieszcza się na liście oczekujących zawsze przed świadczeniobiorcami zakwalifikowanymi do kategorii medycznej "przypadek stabilny".
Jeżeli udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej grupie osób ujętych w artykule 47c cytowanej ustawy tj. świadczeniobiorcom posiadającym tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, inwalidom wojennym i wojskowym oraz kombatantom wiązałoby się z przekroczeniem limitu świadczeń opieki zdrowotnej zakontraktowanego przez Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ u świadczeniodawcy w danym zakresie świadczeń opieki zdrowotnej, MOW NFZ dołoży wszelkich starań, aby pokryć koszty świadczeń udzielonych tej grupie pacjentów.
 
III. Tytułem przypomnienia należy również zwrócić uwagę na uprawnienia zawarte w art. 45-47 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z art. 45 cytowanej ustawy osobom:
  1)   które są inwalidami wojskowymi,
  2)   które doznały uszczerbku na zdrowiu w okolicznościach określonych w art. 7 i 8 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin i nie zostały zaliczone do żadnej z grup inwalidów,
  3)   wymienionym w art. 42 i 59 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,
  4)   które są cywilnymi niewidomymi ofiarami działań wojennych
- przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu, o którym mowa w art. 38 ust. 1 cytowanej ustawy.
Osobom, o których mowa powyżej, receptę może wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego albo felczer ubezpieczenia zdrowotnego lub lekarz albo felczer niebędący lekarzem albo felczerem ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli posiada uprawnienia do wykonywania zawodu oraz zawarł z oddziałem wojewódzkim Funduszu umowę upoważniającą go do wystawiania takich recept. Natomiast osoby te, są obowiązane do okazania lekarzowi albo felczerowi wystawiającemu receptę oraz farmaceucie dokumentu potwierdzającego przysługujące uprawnienie.
Na podstawie art. 46 cytowanej ustawy inwalidom wojennym oraz osobom represjonowanym, ich małżonkom pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu oraz wdowom i wdowcom po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych oraz osobach represjonowanych, uprawnionym do renty rodzinnej, przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki oznaczone symbolami "Rp" lub "Rpz", dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Osobom, wskazanym powyżej, receptę może wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego albo felczer ubezpieczenia zdrowotnego lub lekarz albo felczer niebędący lekarzem albo felczerem ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli posiada uprawnienia do wykonywania zawodu oraz zawarł z Funduszem umowę upoważniającą go do wystawiania takich recept.
Lekarz albo felczer wystawiający receptę obowiązany jest wpisać na recepcie numer PESEL pacjenta. Natomiast wskazane osoby są obowiązane do okazania lekarzowi albo felczerowi wystawiającemu receptę oraz farmaceucie dokumentu potwierdzającego przysługujące uprawnienie.
Inwalidzi wojenni i wojskowi, cywilne niewidome ofiary działań wojennych oraz osoby represjonowane są uprawnieni na podstawie art. 47 cytowanej ustawy do otrzymywania bezpłatnie wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi i środków pomocniczych na zlecenie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego albo felczera ubezpieczenia zdrowotnego lub lekarza albo felczera niebędącego lekarzem albo felczerem ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli posiada uprawnienia do wykonywania zawodu oraz zawarł z oddziałem wojewódzkim Funduszu umowę upoważniającą go do wystawiania takich recept do wysokości limitu ceny określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 40 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Wszystkie aktualności