Dla świadczeniodawcy

Dla Świadczeniodawców

Komunikaty

INFORMACJA DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW W RODZAJU AMBULATORYJNA OPIEKA SPECJALISTYCZNA W SPRAWIE UMIESZCZANIA PACJENTÓW NA LISTACH O

05-11-2009
Informacja dla Świadczeniodawców w rodzaju AMBULATORYJNA OPIEKA SPECJALISTYCZNA w sprawie umieszczania pacjentów na listach oczekujących

W związku z licznymi skargami świadczeniobiorców dotyczącymi odmowy umieszczania na prowadzonych listach oczekujących, Sekcja Ambulatoryjnych Świadczeń Specjalistycznych przypomina:
 
Zasady tworzenia list oczekujących zostały określone przepisami Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U.2008 nr 164 poz.1027 ze zm.). Stanowią one, że termin udzielenia świadczenia ma być wpisany za zgodą świadczeniobiorcy oraz że świadczeniodawca dokonuje wpisu w kolejnej pozycji prowadzonej przez siebie listy oczekujących na udzielanie świadczeń.
Wpisując świadczeniobiorcę na listę oczekujących na świadczenia w rodzaju AOS w terminach obejmujących rok 2010, należy informować pacjentów o fakcie upływu terminu obowiązywania obecnej umowy z dniem 31 grudnia 2009 r. oraz zgodnie z zapisami art. 20 pkt. 8 w przypadku braku jej kontynuacji niezwłocznie poinformować zainteresowanych o tym fakcie w każdy dostępny sposób.
 
Szczegółowe zasady umieszczania świadczeniobiorców na listach oczekujących określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2005 r. w sprawie kryteriów medycznych, jakimi powinni kierować się świadczeniodawcy, umieszczając świadczeniobiorców na listach oczekujących na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U.2005.200.1661). Świadczeniodawca stosując kryteria określone w cyt. rozporządzeniu kwalifikuje świadczeniobiorcę do kategorii „przypadek pilny” lub „przypadek stabilny”. Jako „ przypadek pilny” należy kwalifikować pacjentów„…u których istnieje konieczność pilnego udzielenia świadczenia ze względu na dynamikę procesu chorobowego i możliwość szybkiego pogorszenia się stanu zdrowia lub znaczącego zmniejszenia szans na powrót do zdrowia…”. W rodzaju AOS w zakresach w których wymagane jest skierowanie do poradni specjalistycznej kwalifikując pacjentów należy brać pod uwagę kategorię medyczną określoną przez lekarza kierującego i wskazaną na skierowaniu ( jeśli została określona). Pacjentów zakwalifikowanych do kategorii „przypadek pilny” należy umieścić na liście oczekujących przed świadczeniobiorcami zakwalifikowanymi jako „przypadek stabilny”. W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia oczekującego, zgodnie z zapisami cyt. wyżej ustawy, świadczeniodawca dokonuje w oparciu o kryteria medyczne korekty terminu udzielenia świadczenia i informuje niezwłocznie o tym fakcie świadczeniobiorcę.
 
Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej,

Sekcja Ambulatoryjnych Świadczeń Specjalistycznych
tel. (012) 29 88 153,274

Wszystkie aktualności