Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Na stronie Centrali NFZ ukazało się opracowanie - analiza wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia związanych z finansowaniem hospitalizacji pacjentów od 65 roku życia w 2009 r.
Celem prezentowanego opracowania jest przybliżenia podstawowych wskaźników związanych z leczeniem szpitalnym osób powyżej 65 roku życia w odniesieniu do poziomu wyznaczonego przez całą populację ubezpieczonych.
Potrzeby zdrowotne zmieniają się wraz z wiekiem i są z nim silnie skorelowane. W zdecydowanej większości zarówno potrzeby jak i koszty leczenia rosną wraz z liczbą przeżytych lat. Wobec rosnącej przeciętnej długości trwania życia w Polsce oraz sukcesywnego spadku urodzeń, co skutkuje zwiększeniem udziału osób starszych w populacji, a także rozwoju nowych, kosztownych technologii medycznych, dostrzeganie związanych z tym kosztów opieki zdrowotnej ma podstawowe znaczenia dla zachowania stabilności systemu finansowania ochrony zdrowia w najbliższych latach.
Opracowanie przygotowano w oparciu o dane o świadczeniach opieki zdrowotnej zrealizowanych i rozliczonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 2009 r. na rzecz świadczeniobiorców (informacje o liczbie i strukturze wiekowej ubezpieczonych z Centralnego Wykazu Ubezpieczonych (CWU) według stanu na koniec 2009 r.).
Ponadto analizie poddano dane dotyczące świadczeń zrealizowanych w rodzaju leczenie szpitalne bez świadczeń rozliczanych ryczałtem (szpitalna izba przyjęć oraz szpitalny oddział ratunkowy - SOR).