Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Rak piersi niezmiennie należy do najczęściej występujących nowotworów wśród Polek. Codziennie o chorobie dowiaduje się 50 pań, łącznie każdego roku taką diagnozę w gabinetach lekarzy słyszy blisko 20 tys. mieszkanek naszego kraju. Blisko 6 tys. z nim nie udaje się pomóc.
Nowotwór piersi nie musi być wyrokiem, kluczem do zwycięstwa jest jednak jego wczesne wykrycie. Pomaga w tym profilaktyczna mammografia. Do skorzystania z bezpłatnych, przesiewowych badań piersi na pokładzie mobilnych gabinetów zachęca Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie w ramach kampanii społecznej „Mamo! Mamo! Mammobus!”
- Dzień Matki to świetna okazja, by przekonać wszystkie bliskie nam panie – mamy, babcie, ciocie – do wizyty na pokładzie mammobusu – mówi Justyna Czekaj, kierownik Zespołu Profilaktyki Zdrowotnej w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele z nas profilaktykę odłożyło „na później”, a nowotwór nie poczeka. Diagnostyka w mammobusach odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym. Badania są bezpieczne, nieinwazyjne i dają szansę na wykrycie niepokojących zmian na pierwszych etapach ich rozwoju – wskazuje.
W ramach populacyjnego programu wczesnego wykrywania nowotworów piersi, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, z darmowych badań mogą skorzystać wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej tego rodzaju diagnostyki w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz te, które ze względu na obciążenie czynnikami ryzyka otrzymały pisemne wskazanie do jej ponownego wykonania po upływanie roku.
Mammografia jest obecnie wykonywana w 32. pracowniach stacjonarnych w naszym regionie oraz na pokładzie specjalnych, mogilnych gabinetów. Docierają one przede wszystkim do małych i średnich miast oraz wsi, dzięki czemu panie mają możliwość zbadania się bez konieczności dalekich podróży. Niepotrzebne jest skierowanie, nie ma znaczenia również adres zamieszkania.
- Badania przeprowadzane w mammobusach nie odbiegają standardem od tych przeprowadzanych w stacjonarnych punktach, a do ich wykonywania jest wykorzystywany taki sam sprzęt – podkreśla Justyna Czekaj. Obrazy z mammografu są następnie analizowane przez specjalistę – lekarza radiologa, a jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjentka w kolejnym etapie jest kierowana na pogłębioną diagnostykę.
Tylko do końca maja mammobusy wyjadą na drogi Małopolski 40 razy. Mobilne pracownie dotrą m.in. do Nowego Wiśnicza, Rzezawy, Łącka, Bukowna, Muszyny, Tarnowa, Nawojowej, Podegrodzia, Tymbarku czy Kamionki Wielkiej. Szczegółowy harmonogram ich postojów jest dostępny na stronie internetowej małopolskiego NFZ. W tym miejscu znajduje się również lista stacjonarnych placówek, które wykonują bezpłatną mammografię w ramach programu przesiewowego.
W ub. roku mammobusy pojawiały się w różnych miejscowościach naszego regionu 952 razy. Z diagnostyki na ich pokładzie skorzystaniu ponad 23 tys. Małopolanek. Kolejne 24 tys. pań w ramach programu przesiewowego zbadało się w pracowniach stacjonarnych. Do dalszej diagnostyki skierowano blisko 2 tys. z nich.
W tym roku do bezpłatnej mammografii jest uprawnionych ponad 430 tys. mieszkanek Małopolski.
Wszystkie aktualności