Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
O chorobach słuchu lekarze mówią, że to cicha plaga. Długi czas rozwijają się w ukryciu. Pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy, wielu nie zgłasza się po pomoc nawet wtedy, gdy niedosłuch jest już na tyle rozwinięty, że znacznie utrudnia codziennie życie. Co trzeci Polak ma problemy ze słuchem. Specjalny aparat słuchowy nosi jednak tylko co piąty chory. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2050 r. prawie 2,5 miliarda ludzi - czyli 1 na 4 osoby - będzie żyć z pewnym stopniem ubytku słuchu.
Uszy pełnią ważną rolę odbierają dźwięki oraz informują o położeniu i ruchach głowy. Dzięki nim potrafimy wykrywać i lokalizować dźwięki, rozróżniać ich ton oraz natężenie. Możemy również rejestrować położenie ciała.
Człowiek słyszy dźwięki w bardzo szerokim zakresie natężeń. Powyżej progu 120 decybeli większość osób odczuwa ból. Przekroczenie tego progu może doprowadzić do uszkodzenia słuchu.
O ile zmęczonym oczom łatwo dać wytchnienie po prostu je zamykając, o tyle uszy coraz trudniej wyłączyć. Jeżeli wysoki poziom hałasu nie jest zbyt długi, a potem następuje okres ciszy, komórki słuchowe mają możliwość regeneracji (dotlenienie i odżywienie). Jednak rozwój cywilizacji sprawia, że są one narażone na coraz większy i częstszy hałas. Wyzwaniem jest zderzenie nie tylko z hałasem generowanym przez tętniące życiem miasta, ale również głośne sprzęty elektroniczne, telewizory, przenośne odtwarzacze muzyczne wyposażone w słuchawki.
Niedosłuch jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń zdrowia u osób dorosłych. Jego przyczyną jest nadmierny hałas. Rosnąca liczba osób z niedosłuchem to również efekt starzenia się społeczeństwa. Ubytek słuchu, który pojawia się wraz z wiekiem, jest procesem naturalnym, odpowiednia profilaktyka pomaga jednak odsunąć w czasie moment pojawiania się problemów z wyraźnym słyszeniem oraz opóźnia ich postępowanie.
Poza długotrwałym hałasem, głośnym słuchaniem muzyki na ryzyko ubytku słuchu mają również wpływ przebyte urazy głowy i ucha, a także niektóre choroby: cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość czy stosowanie niektórych antybiotyków.
Jak rozpoznać oznaki niedosłuchu
Słuch jest najbardziej wrażliwym zmysłem. Od około 30 roku życia zmysł ten zaczyna się starzeć. W miarę upływu lat nasza zdolność słyszenia może ulegać pogorszeniu, dlatego:
Dowiedz się więcej:
Środa z Profilaktyką. Profilaktyka słuchu - Zagrożenie hałasem - Akademia NFZ
Wszystkie aktualności