Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką. Zmierz się z cukrzycą 26 lutego w MOW NFZ

25-02-2020

26 lutego zapraszamy do sali obsługi pacjenta w krakowskiej siedzibie MOW NFZ (ul. Batorego 24). W tym dniu wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji ekspertów:

  • Małgorzaty Głowackiej-Woźny, pielęgniarki, edukatorki ds. diabetologii (będzie odpowiadać na pytania zainteresowanych pacjentów w godz. 10-14)
  • Bożeny Chorzępy, członkini Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (godz. 10-12.30)

W ramach Środy z Profilaktyką poświęconej cukrzycy na Sali obsługi pacjenta będzie można również wykonać bezpłatne badania diagnostyczne – pomiar ciśnienia, pomiar poziomu cukru we krwi oraz analizę masy ciała.

Co warto wiedzieć o cukrzycy? 

121 gramów dziennie, blisko 45 kg w ciągu roku. Tyle cukru, głównie tego przetworzonego, trafia średnio na talerz każdego z nas. Nadmiar białego kryształu w diecie to zaś prosta droga m.in. do cukrzycy. O tym, jak się przed nią bronić i jak się z nią zmierzyć, będziemy mówić 26 lutego podczas kolejnej Środy z Profilaktyką organizowanej przez MOW NFZ.

- Pod naszą opiekę trafia coraz więcej pacjentów z cukrzycą typu 2. Zachorowania na nią mają bezpośredni związek z nadmiernym spożywaniem pokarmów i napoi bogatych w cukier. Niezwykle istotnym elementem profilaktyki cukrzycy jest więc ograniczenie cukru w diecie – mówi prof. dr hab. med. Maciej Małecki, kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych i Diabetologii krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego.

Statystyki pokazują, że w ciągu dekady ilość cukru spożywanego przez przeciętnego Polaka wzrosła o 12 kg. Rocznie każdy z nas spożywa go już blisko 45 kg. Przesłodzona dieta to zaś prosta droga do wielu groźnych chorób m.in. otyłości, schorzeń układu kardiologicznego, nowotworów czy cukrzycy. Ta ostatnia została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za epidemię XXI wieku, liczba pacjentów, którzy się z nią mierzą, rośnie bowiem lawinowo. Tylko w Małopolsce na cukrzycę choruje ponad 150 tys. osób, w całym kraju to już blisko 3 mln chorych. Co dwie godziny lekarze są zmuszeni obciąć stopę pacjentowi, u którego cukrzyca doprowadziła do nieodwracalnych powikłań.

Podstawowym objawem cukrzycy jest podwyższony poziom glukozy (cukru) we krwi. U dotkniętych nią chorych w nieprawidłowy sposób zachodzi przemiana cukrów, białek i tłuszczów. Zaburzenia są wynikiem niewłaściwego wydzielania i/lub działania insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę, który obniża poziom cukru we krwi.

U zdrowych ludzi stężenie cukru we krwi na czczo nie przekracza 100mg/dl (miligrama na decylitr), a w dwie godziny po jedzeniu - 140 mg/dl. Dzięki insulinie glukoza jest dostarczana do pracujących mięśni, magazynowana w wątrobie, odkładana w tkance tłuszczowej. Jeśli jest jej w organizmie za dużo, a wysokie stężenie utrzymuje się przewlekle, glukoza uszkadza jednak funkcje wielu ważnych narządów – np. serca czy nerek – i może prowadzić nawet do ich niewydolności.

W profilaktyce cukrzycy kluczowe znaczenie ma zbilansowana dieta, zdrowy styl życia i systematyczne wykonywanie badań krwi, które pozwalają na wczesne wykrycie rozwijającej się choroby. Do regularnych wizyt w przychodniach i ograniczenia ilości spożywanego cukru będziemy zachęcać podczas kolejnej Środy z Profilaktyką organizowanej przez Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Objawy, które mogą wskazywać na rozwijającą się cukrzycę:

Infografika. Tekst: częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, nadmierne łaknienie, osłabienie, utrata wagi, zaburzenia widzenia, nudności, powolne gojenie się ran, mrowienie w dłoniach

Sprawdź, czy nie jesteś w grupie ryzyka - test czynników ryzyka stanu przedcukrzycowego

Wszystkie aktualności