Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyka – „Zdrowie w telefonie”

15-07-2020

Według raportu UKE z telefonu komórkowego korzysta 93,1 % Polaków. 72,7 % respondentów deklaruje korzystanie z internetu, przy czym w większości są to połączenia z siecią przez komórkę (90,7 % badanych).

Pomimo rosnącej świadomości na temat zdrowego stylu życia, tempo naszych codziennych spraw często nie pozwala nam właściwie o siebie zadbać. Z pomocą coraz częściej przychodzi zaawansowana technologia, a w szczególności aplikacje zdrowotne dostępne na telefonach komórkowych. Nowoczesne smartfony pomogą nam zadbać o zdrowie. Zainstalowane na telefonie komórkowym aplikacje między innymi:

  • pomogą skontrolować to, co jemy (np. dają pełen obraz składników zawartych w danym produkcie, umożliwiają kontrolę nad ilością przyjętych kalorii, dostosują codzienny jadłospis do naszych potrzeb zdrowotnych);
  • dobiorą odpowiedni zestaw ćwiczeń;
  • pokażą spalone kalorie, poinformują o długości dystansu, jaki pokonujemy;
  • pomogą poradzić sobie ze stresem – aplikacja pokaże, jak za pomocą prostych ćwiczeń oddechowych czy medytacji rozładować nagromadzone w ciągu dnia napięcie, jak powinien wyglądać relaks;
  • podpowiedzą, jak rzucić palenie;
  • dadzą wskazówki udzielania pierwszej pomocy.

Aplikacje mobilne NFZ:

CanCell Cancer to aplikacja mobilna skierowana do osób zdrowych, które poprzez codzienne podejmowanie decyzji sprzyjających zdrowiu chcą prowadzić zdrowy tryb życia i w ten sposób zapobiegać zapadalności na choroby nowotworowe, a w szczególności do osób zdrowych o podwyższonym ryzyku zachorowania na nowotwór.

SweetPregna to aplikacja mobilna, która znając twoją masę ciała sprzed ciąży, wzrost oraz wiek ciąży ustali Twoje zapotrzebowanie kaloryczne, pomoże Ci się zdrowo odżywiać oraz prawidłowo kontrolować glikemię. Aplikacja podpowie również jak powinna wyglądać zbilansowana dieta, czego nie powinnaś jeść aby nie podnosić poziomu cukru we krwi. Będziesz mogła komponować sama swoje posiłki, zapisywać pomiary z glukometru, a to wszystko zapisać i przekazać swojemu lekarzowi.

Do czego służą aplikacje sportowe?

Współczesne aplikacje sportowe:

  • mogą pełnić funkcję „podręcznego asystenta do ćwiczeń”,
  • pomogą przy planowaniu treningu i monitorowaniu jego postępów,
  • posiadają dużo opcji rejestracji np. pokonanych kilometrów z wyznaczeniem trasy (np. biegu), zliczają czas trwania, prędkość i intensywność aktywności,
  • pozwalają na dzielenie się swoimi osiągnięciami z innymi poprzez udostępnianie danych, np. na portalach społecznościowych, co może służyć wzajemnej, większej motywacji i inspiracji.

Najważniejszą rolą, jaką pełnią mobilne aplikacje sportowe, jest motywacja do rozpoczęcia uprawiania nowej dyscypliny, bądź zachęta do kontynuowania dotychczas uprawianej aktywności fizycznej. Działa to w ten sposób, że dana aplikacja ma na celu przypominanie o treningach, a będzie to robić tylko we wskazane przez nas dni i godziny, w których mamy możliwość trenowania.

Akademia NFZ - Zdrowie w telefonie. Jak wykorzystać telefon do aktywności fizycznej

Zobacz, co o wykorzystywaniu telefonu do aktywności fizycznej mówi Sławomir Szmal – jeden z najlepszych szczypiornistów świata, najlepszy bramkarz ręczny świata, zwycięzca Ligi Mistrzów, wielokrotny mistrz Polski

Wszystkie aktualności