Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką w MOW NFZ. Wyprzedzić nowotwór

03-02-2020

Każdego roku mrożącą krew w żyłach diagnozę „nowotwór” w gabinetach lekarskich słyszy ponad 160 tys. Polaków. Statystyki Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że w ciągu trzech dekad liczba osób dotkniętych tą chorobą podwoiła się. Rak to obecnie druga najczęstsza przyczyna zgonów w naszym kraju, eksperci przewidują jednak, że na przestrzeni najbliższych lat nowotwory awansują na niechlubne pierwsze miejsce, wyprzedzając schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Wśród mężczyzn niezmiennie najbardziej krwawe żniwo zbiera rak prostaty oraz rak płuc. Kobiety najczęściej umierają na nowotwór piersi i płuc.

Ryzyko zachorowania na raka zwiększa m.in zła dieta, palenie papierosów (czynne i bierne), brak aktywności fizycznej, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem oraz uwarunkowania genetyczne. Jak podkreślają specjaliści, nowotwór nie musi być jednak wyrokiem, a kluczową przewagę w starciu z chorobą zapewnia jej wczesne wykrycie.

–  Regularne korzystanie z badań profilaktycznych zwiększa szansę pacjentów na to, że nowotwór zostanie wykryty w początkowym stadium, umożliwiającym jego całkowite wyleczenie. Niestety wielu Polaków ciągle nie przywiązuje do profilaktyki onkologicznej odpowiedniej wagi – mówi prof. dr hab. med. Jerzy Jakubowicz, specjalista ginekologii onkologicznej z krakowskiego Szpitala na Siemiradzkiego im. R. Czerwiakowskiego.

Tych unikających regularnych wizyt w gabinetach lekarskich, do zmian zachęcimy podczas kolejnej Środy z Profilaktyką połączonej z obchodami Światowego Dnia Walki z Rakiem. 5 lutego przy stanowisku profilaktyki i informacji o zdrowiu w krakowskiej siedzibie Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (ul. Batorego 24) będziemy mówić m.in. o tym, jak wyprzedzić nowotwór i jak walczyć ze zdiagnozowaną już chorobą. Wydarzenie będzie także okazją do nauki samobadania piersi czy rozmowy o wsparciu psychologicznym – niezbędnym pacjentom onkologicznym.

W Środzie z Profilaktyką pod hasłem „Światowy Dzień Walki z Rakiem” wezmą udział:

  • Prof. dr hab. med. Jerzy Jakubowicz, specjalista ginekologii onkologicznej z krakowskiego Szpitala na Siemiradzkiego im. R. Czerwiakowskiego (będzie odpowiadał na pytania pacjentów w godz. 11.30-14)
  • Krakowski Klub Amazonek (godz. 10-12)
  • Stowarzyszenie Unicorn (godz. 11-13)
  • Krakowski Komitet Zwalczania Raka (godz. 10-12)

Środa z Profilaktyką także w Tarnowie

Na Środę z Profilaktyką poświęconą walce z rakiem zaprasza również tarnowska delegatura MOW NFZ. W ramach niej 5 lutego w Centrum Medycznym Kol-Med (Pl. Dworcowy 6) w godz. 10-14 będzie można wykonać bezpłatną cytologię, nauczyć się samobadania piersi, zmierzyć poziom cukru i ciśnienia tętniczego oraz skorzystać z porad położnej. Pracownicy NFZ pomogą także w potwierdzeniu profilu zaufanego oraz aktywacji Internetowego Konta Pacjenta.

Wszystkie aktualności