Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z profilaktyką w MOW NFZ pod hasłem Cukrzyca- chroń swoją rodzinę!

12-11-2019

Szacuje się, że stan przedcukrzycowy (nieprawidłowa glikemia na czczo, czyli wartość glukozy 100-125 mg/dl) oraz niezdiagnozowana cukrzyca dotyczą w Polsce co czwartej osoby w wieku prokreacyjnym.

Warto poznać czynniki ryzyka stanu przedcukrzycowego i niezdiagnozowanej cukrzycy oraz podjąć określone działania, mające na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa cukrzycy w przyszłości.

W Krakowie przy stanowisku profilaktyki i informacji o zdrowiu będzie można zbadać poziom cukru. Cukier we krwi warto mierzyć regularnie nawet wtedy, gdy nie odczuwamy niepokojących objawów, bo cukrzyca może rozwijać się również w ukryciu.

Każda osoba, które zgłosi się w środę do MOW NFZ będzie mogła zbadać ciśnienie, a także w specjalnym analizatorze sprawdzić BMI, przeprowadzić analizę składu masy ciała oraz wypełnić ankietę, która pomoże sprawdzić potencjalne zagrożenie cukrzycą.  

Środa z profilaktyką to też okazja do rozmowy z dietetyczką o swoich nawykach żywieniowych, o tym, co warto zmienić, jak ograniczyć jezdnie cukru  i jak wybierać produkty, które służą zdrowiu.

Od godz. 11.00 dyżur będzie mieć przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Krakowie, który odpowie na pytania dotyczące cukrzycy typu 2.

Dane sprawozdawcze NFZ wskazują, że w latach 2012-2017 stale wzrastała liczba osób z cukrzycą. Dodatkowo w 2017 r. sprawozdano ok. 4 tys. dużych amputacji u osób z cukrzycą, co oznacza, że średnio w Polsce co 2 godziny dokonuje się dużej amputacji związanej z cukrzycą. Konsekwencją otyłości są również nadciśnienie i zwyrodnienia stawu kolanowego. Prognozowany wzrost otyłości do 2025 roku i wynikających z niej schorzeń, wskazuje że w stosunku do roku 2017, nastąpi dodatkowe obciążenie budżetu NFZ o 327 – 1 038 mln zł, stanowiące koszty powiązanych świadczeń medycznych.

Zapraszamy od 10.00 do 15.00. 

Zapraszamy również do Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1. W godz. 10.00 -14.00 będzie można zbadać pozom cukru, ciśnienie, skorzystać  z porad dietetyka, a w mobilnym punkcie MOW NFZ potwierdzić profil zaufany i załogować do Internetowego Konta Pacjenta.

Wszystkie aktualności