Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Zygmunta Wróblewskiego w Krakowie

17-12-2019

W ramach cyklu Środy z Profilaktyką, Małopolski Oddział NFZ zaprasza na spotkania z pracownikami NFZ i naszymi partnerami w różnych dziedzinach zdrowia.

18 grudnia w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Zygmunta Wróblewskiego wspólnie z naszym partnerem Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym będziemy uczyć młodzież podstaw pierwszej pomocy.  

Z badań przeprowadzonych w 2016 r. wynika, że tylko 11% dorosłych osób w wieku 35-44 lat odpowiedziało „zdecydowanie tak”- że umiałoby udzielić pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia (badania przeprowadzono przez ARC Rynek i Opinia z grudniu 2016 na zlecenie firmy „Volkswagen”).

Kurs pierwszej pomocy powinien przejść każdy człowiek, który nie jest obojętny na cierpienie innych. Wiele razy słyszy się, że ktoś się nie zatrzymał, widząc wypadek, bo i tak nie umiałby pomóc, bo nie wiedział co zrobić, bo bał się, że tylko zaszkodzi.

Wspólnie z Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym chcemy uczyć młodzież, że ich decyzje w sytuacji, która wymaga udzielania pierwszej pomocy i ich działanie mogą mieć wpływ na ludzkie życie.   

Co dzięki kursowi zyskują młodzi ludzie?

  • świadomość wagi udzielania pierwszej pomocy,
  • doskonalenie zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia życia i zdrowia poszkodowanych,  głównie w wypadkach komunikacyjnych,  
  • przygotowanie uczniów  do  racjonalnych  zachowań  w  przypadku  wystąpienia   zagrożeń, nabycie umiejętności szybkiego reagowania i podejmowania decyzji,
  • propagowanie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy w szkole i w środowisku lokalnym.

A ze święta i suto zastawione stoły czekają nas już niedługo, będziemy rozmawiać z uczniami o zdrowym, racjonalnym odżywaniu, ograniczeniu cukru, zmianie złych nawyków żywieniowych, a także o tym, że babcia na pewno się nie obrazi, kiedy na propozycję kolejnego kawałka serniczka, zaproponujemy jej spacer w świątecznej atmosferze.

Każdy uczeń, który weźmie udział w nauce pierwszej pomocy otrzyma certyfikat i drobne upominki związane z profilaktyką zdrowotną. 

Partnerzy wydarzenia

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe

IX Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Wróblewskiego

Wszystkie aktualności