Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Słodki to pierwszy smak, jaki poznajemy w życiu. Towarzyszy człowiekowi od urodzenia, gdy tylko noworodek zaczyna ssać mleko matki, które rozpoznaje jako słodkie. Ilość cukru, jaką będzie spożywał w dorosłości, zależy w dużej mierze od nawyków żywieniowych utrwalonych w pierwszych latach życia.
Spożywanie cukru daje szybki zastrzyk energii i wpływa na wydzielanie hormonów szczęścia tj. endorfin, dopaminy i serotoniny. Poprawia się dzięki temu samopoczucie a mózg dostaje więcej sił do pracy. Niestety działanie cukru jest bardzo krótkotrwałe i wraz z wpływem wydzielania insuliny poziom glukozy w krwi obniża się, a razem z nim spada energia.
Czy wiesz, że rocznie zjadamy 44,5 kg cukru na osobę?
Przeczytaj Raport NFZ "Cukier, otyłość – konsekwencje”
Napoje energetyczne są bardzo popularne, szczególnie wśród młodych dorosłych oraz nastolatków. Dają szybki zastrzyk energii, ale także wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych.
Zawierają taurynę i kofeinę, które mają działanie pobudzające. Są też wysokokaloryczne ze względu na dodanie do nich glukozy i sacharozy. 1 puszka napoju może zawierać tyle samo kofeiny co 2 lub 3 filiżanki kawy i nawet do 15 łyżeczek cukru! Ich spożycie ma negatywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza dla osób w młodym wieku. Zaburzają gospodarkę cukrową organizmu oraz powodują wzrost ciśnienia krwi. Mogą wywołać stany lękowe, nerwowość, problemy ze snem, zaburzenia pamięci a nawet poważne schorzenia kardiologiczne.
Dowiedz się więcej:
Slodkie uzależnienie - Akademia NFZ
Profilaktyka uzależnień: cukier i energetyki
Wszystkie aktualności