Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Reumatyzm to ogólne określenie bardzo obszernej grupy schorzeń, które charakteryzują się zmianami w tkance łącznej – przede wszystkim w stawach. Na jego rozwój narażeni są głównie seniorzy, choć coraz częściej mierzą się z nim także młodsze osoby. Reumatyzm jest nieuleczalny, można jednak skutecznie ograniczyć ryzyko jego rozwoju, a postęp medycyny zapewnia dostęp do coraz lepszych metod leczenia, podnoszących komfort życia tych pacjentów, u których choroba się pojawiła.
Seniorzy chorujący na reumatyzm najczęściej bardzo cierpią nad ranem lub w nocy. Jest to spowodowane nagromadzaniem się płynów w torebkach stawowych, które podczas snu są nieruchome. Stawy są wtedy opuchnięte i zesztywniałe. Czasami senior nie chce kłaść się spać, ponieważ obawia się bólu, który go obudzi.
Kluczem do zapobiegania reumatyzmowi oraz łagodzenia jego objawów jest zdrowy styl życia, odpowiednia dieta i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Nadwaga obciąża stawy, a obniżenie wagi o 5 kg pozwala zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby aż o 50 proc.! Istotną rolę odgrywa również korygowanie wad postawy oraz regularna aktywność fizyczna – dopasowana do stanu zdrowia seniora.
Dowiedz się więcej:
Reumatyzm. Profilaktyka wtórna i pierwotna – Akademia NFZ
Rozmowa z Januszem Chojnickim, lekarzem reumatologiem
Wszystkie aktualności