Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Każdego dnia 10 Polek słyszy diagnozę raka szyjki macicy. Połowa z nich przegrywa walkę z chorobą z powodu zbyt późnego jej wykrycia.
Główne czynniki ryzyka rozwoju raka szyjki macicy:
Wczesne postacie raka szyjki macicy nie dają żadnych objawów. Zaawansowane stadium choroby może objawiać się:
Szansą na wykrycie niepokojących zmian na wczesnym etapie rozwoju choroby są regularne, profilaktyczne badania cytologiczne. Cytologia jest skuteczna, bezbolesna i bezpieczna. Do jej wykonania wykorzystuje się sprzęt jednorazowego użytku – wziernik ginekologiczny i specjalną szczoteczkę. Podczas badania lekarz lub położna pobiera komórki znajdujące się na tarczy i w kanale szyjki macicy i umieszcza na szkiełku cytologicznym. Następnie taki rozmaz jest przekazywany do oceny mikroskopowej.
Cytologię wykonasz bezpłatnie w ramach programu NFZ.
Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy:
Jeśli wynik cytologii nie wskaże żadnych niepokojących zmian, badanie w ramach programu można bezpłatnie powtórzyć po 3 latach. Kobiety obciążone czynnikami ryzyka tj. kobiety zakażone HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV mają prawo do badań profilaktycznych co 12 miesięcy.
W przypadku nieprawidłowego wyniku i konieczności dalszej diagnostyki wykonuje się badanie kolposkopowe lub kolposkopię z biopsją i badaniem histopatologicznym pobranych wycinków. Pacjentki niekorzystające z badań przesiewowych w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy mogą wykonać cytologię w poradni ginekologiczno–położniczej.
Prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy (99%) związane są z zakażeniem szczepami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszonym podczas kontaktów seksualnych. Około 70% ludzi podczas swojego życia miało lub będzie miało kontakt z wirusami brodawczaka. Zaledwie u 2% kobiet zakażonych HPV może wystąpić rak szyjki macicy. Przed zakażeniem wirusem HPV najskuteczniej chronią szczepienia. Należy je wykonać odpowiednio wcześnie przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej. Od 1 listopada 2021 r. szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) refundowana jest w 50%, co oznacza, że pacjent zapłaci tylko połowę ceny. Ze szczepienia mogą korzystać dziewczynki i chłopcy po 9. roku życia zgodnie ze wskazaniami.
Dowiedz się więcej:
Środa z Profilaktyką - rak szyjki macicy
Środa z Profilaktyką. Rak szyjki macicy - profil Akademii NFZ w serwisie YouTube
Program profilaktyki raka szyjki macicy
Wszystkie aktualności