Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką - rak prostaty

16-09-2020

Rak gruczołu krokowego jednym z dwóch najczęściej występujących rodzajów nowotworów u mężczyzn. Z łagodnym przerostem prostaty mierzy się co drugi mężczyzna po 50. roku życia, a wraz z wiekiem rośnie ryzyko rozwoju złośliwej choroby stercza.

Diagnozę „nowotwór prostaty” w gabinecie lekarskim każdego roku słyszy ok. 16 tys. Polaków. Ryzyko jego rozwoju rośnie z wiekiem -  większość przypadków jest rozpoznawana u panów, którzy przekroczyli już 60. rok życia, a niemal połowa chorych w momencie zachorowania ma co najmniej 70 lat. Prawdopodobieństwo raka stercza zwiększa także siedzący tryb życia, otyłość, dieta bogata w tłuszcze, podwyższony poziom androgenów oraz obciążenia genetyczne.

Namówić mężczyznę, by ściągnął spodnie

Nowotworów gruczołu krokowego może być skutecznie i trwale leczony. Mimo arsenału metod, jakimi dysponują onkolodzy w walce z nim, co roku starcie z rakiem prostaty przegrywa jednak ok. 4-5 tys. Polaków. Wysoka śmiertelność to efekt przede wszystkim późnego rozpoznawania choroby. Nowotwór stercza w początkowej fazie rozwoju daje objawy nietypowe, które łatwo pomylić z łagodnym przerostem prostaty. W jego wczesnym wykryciu pomagają regularne badania profilaktyczne, Polaków ciągle trudno jednak przekonać do ich wykonywania. Pokutuje słaba edukacja zdrowotna mężczyzn w tym zakresie, brak troski o własne zdrowie i niechęć do krępujących – w ich przekonaniu - wizyt u urologa.

Jakie objawy powinny zaniepokoić każdego pana i skłonić do wizyty u lekarza? O problemach z prostatą mogą świadczyć m.in. trudności z oddawaniem moczu – takie jak częstomocz lub trudności z opróżnieniem pęcherza – oraz fizjologiczne zaburzenia erekcji. Pierwszym badaniem wykonywanym zwykle u mężczyzn z podejrzeniem raka stercza jest badanie palcem przez odbytnicę (łac. per rectum), pozwalające ocenić powierzchnię, konsystencję i wielkość gruczołu krokowego. W postawieniu diagnozy pomaga również diagnostyka USG stercza oraz oznaczenie poziomu markera PSA, którego zwiększone wydzielanie jest charakterystyczne w przypadku rozwoju komórek nowotworowych prostaty.

Aktywność fizyczna i pomidory na talerzu

Jak wskazują lekarze, profilaktyczne badanie stercza powinien wykonać każdy mężczyzna po 50. roku życia. Panowie, których bliscy chorowali na ten rodzaj raka, u lekarza rodzinnego czy urologa powinni pojawić się pięć lat wcześniej. Oprócz systematycznych „przeglądów” swojego stanu zdrowia, w zapobieganiu rozwojowi choroby kluczowe znaczenie ma również regularna aktywność fizyczna, unikanie siedzącego trybu życia, rozstanie z papierosami i alkoholem oraz zdrowe odżywianie. Właściwe funkcjonowanie prostaty wspomagają warzywa i owoce – szczególnie pomidory – ryby oraz zdrowe tłuszcze.

Dowiedz się więcej:

Profilaktyka raka prostaty - Akademia NFZ

Profilaktyka raka prostaty - Profil Akademii NFZ w serwisie YouTube

Profilaktyka raka prostaty - Kwadrans seniora

Wszystkie aktualności