Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką. Rak jelita grubego

23-03-2021

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym rodzajem nowotworu w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się go u 18 tys. pacjentów, u których łagodne zmiany tzw. polipy rozwinęły się w śmiertelnie groźną chorobę.

Groźny nowotworów może powstać z łagodnych zmian tzw. polipów umiejscowionych w różnych częściach jelita - kątnicy, wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy lub odbytnicy. Od tego, jaka część jelita choruje i jak zaawansowa jest choroba, zależy rodzaj pojawiających się, niepokojących objawów rozwijającego się raka. Wśród najczęstszych symptomów, które powinny skłonić do szybkiej wizyty w gabinecie, lekarze wymieniają: powtarzające się krwawienia z odbytnicy, zmianę rytmu wypróżnień, obecność krwi w stolcu, ból i skurcze brzucha, utratę masy ciała, anemię, osłabienie oraz brak apetytu.

Na rozwój raka jelita grubego bardziej narażone są osoby obciążone genetycznie, które mierzą się z gruczolakami i stanem zapalnym jelit. Ryzyko zwiększa również nieprawidłowa dieta, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów oraz siedzący tryb życia.

Profilaktyka raka jelita grubego:

  • Utrzymuj prawidłową masę ciała.
  • Jedz zdrowo - wybieraj produkty bogate w błonnik, kwasy omega-3, wapń i selen, unikaj przetworzonego mięsa, produktów bogatych w tłuszcze, soli i cukru. W tworzeniu zbilansowego menu pomoże ci serwis diety.nfz.gov.pl.
  • Regularnie ćwicz - ruch reguluje pracę jelit, przyspiesza wypróżnienia. Zdrowa osoba dorosła powinnaa wykonywać codziennie m.in. 7500 kroków.
  • Oranicz spożywane alkoholu, rzuć palenie.
  • Pamiętaj o badania profilaktycznych. We wczesnych stadiach rak jelita grubego najczęściej nie daje jednak żadnych wyraźnych objawów, a regularna diagnostyka to jedyna szansa na jego wykrycie. W ramach programu badań przesiewowych bezpłatną kolonoskopię mogą wykonać osoby w wieku 55-64 lat, które otrzymały zaproszenie na badanie oraz młodsze, jeśli znajdują się w grupie ryzyka.

Dowiedz się więcej:

Środa z Profilaktyką. Rak jelita grubego - Akademia NFZ

Środa z Profilaktyką. Rak jelita grubego - kanał Akademii NFZ w serwisie YouTube

Program badań przesiewowych raka jelita grubego

Portal diety.nfz.gov.pl

Program "8 tygodni do zdrowia"

Wszystkie aktualności