Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Groźny nowotworów może powstać z łagodnych zmian tzw. polipów umiejscowionych w różnych częściach jelita - kątnicy, wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy lub odbytnicy. Od tego, jaka część jelita choruje i jak zaawansowa jest choroba, zależy rodzaj pojawiających się, niepokojących objawów rozwijającego się raka. Wśród najczęstszych symptomów, które powinny skłonić do szybkiej wizyty w gabinecie, lekarze wymieniają: powtarzające się krwawienia z odbytnicy, zmianę rytmu wypróżnień, obecność krwi w stolcu, ból i skurcze brzucha, utratę masy ciała, anemię, osłabienie oraz brak apetytu.
Na rozwój raka jelita grubego bardziej narażone są osoby obciążone genetycznie, które mierzą się z gruczolakami i stanem zapalnym jelit. Ryzyko zwiększa również nieprawidłowa dieta, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów oraz siedzący tryb życia.
Profilaktyka raka jelita grubego:
Dowiedz się więcej:
Środa z Profilaktyką. Rak jelita grubego - Akademia NFZ
Środa z Profilaktyką. Rak jelita grubego - kanał Akademii NFZ w serwisie YouTube
Program badań przesiewowych raka jelita grubego
Program "8 tygodni do zdrowia"
Wszystkie aktualności