Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką. Przez zęby do serca

21-04-2021

Ponad 50 proc. dzieci w wieku 3 lat ma próchnicę, u 15-20 proc. dorosłych w wieku 35-44 lata występują choroby dziąseł, które prowadzą do utraty zębów. Nieleczone infekcje jamy ustnej mogą być zaś wyjątkowo groźne dla serca.

Choroby jamy ustnej to stany patologiczne wywołane różnymi czynnikami, które prowadzą do zmian morfologicznych, anatomicznych i fizjologicznych. Do tych najczęściej występujących stomatolodzy zaliczają próchnicę, zapalenie miazgi, zgorzel miazgi, ropnie i choroby przyzębia, zapalenia błony śluzowej, choroby dziąseł oraz nowotwory. Statystyki pokazują, że ponad 50 proc. dzieci w wieku 3 lat ma próchnicę zębów, 60-90 proc. dzieci w wieku szkolnym ubytki w zębach, a u 15-20 proc. dorosłych w wieku 35-44 lata występują choroby dziąseł, które prowadzą do utraty zębów. W efekcie nawet co trzeci senior w jesieni życia musi zmierzyć się z częściową lub całkowitą bezzębnością.

Stan uzębienia to zaś dobry wskaźnik ogólnego stanu całego naszego organizmu. Wiele badań wykazało, że bakterie zaangażowane w rozwój próchnicy w jamie ustnej mogą przenikać do krwioobiegu i powodować podwyższenie poziomu białka C-reaktywnego – markera stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych. Nieleczona próchnica, choroby przyzębia i inne infekcje jamy ustnej mogą powodować wiele schorzeń w tym zakażenia krwi, choroby układu krążenia, uszkodzenia różnych organów. Mogą przyczynić się do wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego, osierdzia, wsierdzia, zastawek serca, nawet zawału. W wyniku zaburzeń odporności, namnażające się w jamie ustnej bakterie przenikając do układu krwionośnego wywołują zwiększoną agregację płytek krwi, a to z kolei droga do powstawania skrzepów.

Naukowcy z Anglii i Nowej Zelandii nie bez podstaw twierdzą więc, że przed zawałem mięśnia sercowego i wylewem chroni… szorowanie zębów. A higiena jamy ustnej to również profilaktyka chorób serca.

Zadbaj o zęby i serce:

  • pamiętaj o prawidłowym szczotkowaniu zębów co najmniej 2 razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku;
  • regularniej odwiedzaj stomatologa (kontrola co 6 miesięcy, niezwłoczna interwencja w razie jakichkolwiek problemów)
  • zadbaj o zdrowe nawyki żywieniowe - ogranicz produkty o działaniu próchnicotwórczym: cukier, słodzone napoje, słodycze, ciasta, dżemy, kremy czekoladowe, soki; sięgaj po takie, które pomagają w jej zapobieganiu np.: mleko, niesłodzone przetwory mleczne, ryby, jaja

Dowiedz się więcej:

Środa z Profilaktyką. Higiena jamy ustnej - profilaktyka dla serca - Akademia NFZ

Środa z Profilaktyką. Higiena jamy ustnej - profilaktyka dla serca - profil Akademii NFZ w serwisie YouTube

Portal diety.nfz.gov.pl

Wszystkie aktualności