Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Choroby jamy ustnej to stany patologiczne wywołane różnymi czynnikami, które prowadzą do zmian morfologicznych, anatomicznych i fizjologicznych. Do tych najczęściej występujących stomatolodzy zaliczają próchnicę, zapalenie miazgi, zgorzel miazgi, ropnie i choroby przyzębia, zapalenia błony śluzowej, choroby dziąseł oraz nowotwory. Statystyki pokazują, że ponad 50 proc. dzieci w wieku 3 lat ma próchnicę zębów, 60-90 proc. dzieci w wieku szkolnym ubytki w zębach, a u 15-20 proc. dorosłych w wieku 35-44 lata występują choroby dziąseł, które prowadzą do utraty zębów. W efekcie nawet co trzeci senior w jesieni życia musi zmierzyć się z częściową lub całkowitą bezzębnością.
Stan uzębienia to zaś dobry wskaźnik ogólnego stanu całego naszego organizmu. Wiele badań wykazało, że bakterie zaangażowane w rozwój próchnicy w jamie ustnej mogą przenikać do krwioobiegu i powodować podwyższenie poziomu białka C-reaktywnego – markera stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych. Nieleczona próchnica, choroby przyzębia i inne infekcje jamy ustnej mogą powodować wiele schorzeń w tym zakażenia krwi, choroby układu krążenia, uszkodzenia różnych organów. Mogą przyczynić się do wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego, osierdzia, wsierdzia, zastawek serca, nawet zawału. W wyniku zaburzeń odporności, namnażające się w jamie ustnej bakterie przenikając do układu krwionośnego wywołują zwiększoną agregację płytek krwi, a to z kolei droga do powstawania skrzepów.
Naukowcy z Anglii i Nowej Zelandii nie bez podstaw twierdzą więc, że przed zawałem mięśnia sercowego i wylewem chroni… szorowanie zębów. A higiena jamy ustnej to również profilaktyka chorób serca.
Zadbaj o zęby i serce:
Dowiedz się więcej:
Środa z Profilaktyką. Higiena jamy ustnej - profilaktyka dla serca - Akademia NFZ
Wszystkie aktualności