Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to powszechnie występująca, przewlekła choroba, poddająca się profilaktyce i leczeniu. Cechuje się utrwalonym ograniczeniem przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Zazwyczaj jest to związane z nadmierną reakcją zapalną w oskrzelach i płucach w odpowiedzi na szkodliwe działanie gazów i pyłów, w Polsce najczęściej dymu tytoniowego. Palenie tytoniu odpowiada za około 80% przypadków POChP. Do czynników ryzyka rozwoju tej choroby należy również ekspozycja na zanieczyszczone powietrze w miejscu pracy lub zamieszkania (szacuje się, że w krajach uprzemysłowionych odpowiedzialne jest za rozwój POChP w około 19% wszystkich przypadków choroby), palenie bierne oraz indywidualne predyspozycje.
Niepokojące objawy, które mogą wskazywać na POChP, to: duszność - postępująca w czasie, nasilająca się przy wysiłku, a w miarę upływu lat, także spoczynkowa; przewlekły kaszel - przerywany lub nieproduktywny, nawracający oraz przewlekłe odkrztuszanie plwociny - najbardziej nasilone w godzinach rannych.
POChP ze względu na niecharakterystyczne objawy rozpoznawane jest zbyt późno. Skuteczną walkę utrudnia bezobjawowość choroby w początkowym stadium. Pierwsze objawy POChP występują ok. 10-20 lat od narażenia na czynniki ryzyka, u osób w wieku powyżej 40 lat. Rozpoznanie ustala się na podstawie obrazu klinicznego i spirometrii.
Spirometria jest badaniem prostym i nieinwazyjnym, umożliwia ocenę parametrów objętościowych i pojemnościowych płuc. Określa ono szybkość przepływu powietrza przez poszczególne odcinki dróg oddechowych podczas wdechu i wydechu.
Osoby po 18 roku życia, palące tytoń mogą skorzystać z programu profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP). Szczegółowe informacje znajdują się na stronie pacjent.gov.pl oraz pod numerem TIP: 800 190 590.
Dowiedz się więcej:
Środa z Profilaktyką. Przewlekła obturacyjna choroba płuc - Akademia NFZ
Środa z Profilaktyką. Przewlekła obturacyjna choroba płuc - profil Akademii NFZ w serwisie YouTube
Wszystkie aktualności