Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Dym papierosowy to ponad 4 tys. różnych substancji, z czego 250 jest szkodliwych, a 40 wywołuje nowotwory. Na jego negatywne działanie są narażeni nie tylko czynni palacze, ale także osoby biernie wdychające dym. Papierosy przyczyniają się do szeregu groźnych chorób m.in. zawałów serca, zakrzepicy żył, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc. Palacze tytoniu są również szczególnie narażeni na szereg nowotworów, wśród których najczęstszy to rak płuca. Palenie tytoniu odpowiada za 82 proc. wszystkich przypadków raka płuca i zwiększa u palaczy ponad dwudziestokrotnie ryzyko zachorowania na tę chorobę.
W 2019 r. do nałogowego palenia przyznawało się 21 proc. Polaków. Badania pokazują, że nałogowymi palaczami częściej są mężczyźni (24 proc.) niż kobiety (18 proc.). Odsetek palących mężczyzn wzrasta niemal proporcjonalnie wraz z wiekiem. Najwyższy odsetek palących mężczyzn obserwuje się jednak wśród 40-latków (34 proc.). Wśród kobiet największy odsetek palących regularnie zauważa się w grupie 30-latek (26 proc.) i w tej grupie wiekowej odsetek kobiet palących jest wyższy niż mężczyzn (26 proc. wobec 24 proc.).
Od chwili rzucenia palenia organizm zaczyna się regenerować:
Kiedykolwiek rzucisz palenie, zyskasz na zdrowiu. Jeśli zrobisz to przed 40 rokiem życia, ryzyko chorób spowodowanych paleniem tytoniu zmniejszy się o około 90 proc. Całkowite rzucenie palenia nawet w wieku 50 czy 60 lat może wydłużyć życie odpowiednio o 6 i 3 lata.
Ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe jest najmniejsze u osób niepalących! Profilaktyka palenia tytoniu zaczyna się od najmłodszych lat, najważniejszym celem jest zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży. Profilaktyka palenia tytoniu powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze podejmowane w szkołach. Ważne jest również reagowanie na pojawiające się nowości w zakresie podawania tytoniu (e-papierosy). Należy edukować młodych ludzi, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie, jak papierosy tradycyjne.
Dowiedz się więcej:
Środa z Profilaktyką. Profilaktyka uzależnień - tytoń - ulotka
Środa z Profilaktyką. Profilaktyka uzaleźnień - tytoń - profil Akademii NFZ w serwisie YouTube
Program profilaktyki chorób odtytoniowych, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
Wszystkie aktualności