Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Udar mózgu to stan bezpośrednio zagrażający życiu lub zdrowiu, spowodowany uszkodzeniem tkanki mózgowej przyczynami naczyniowymi. Ze względu na mechanizm udaru można wyróżnić: udar niedokrwienny – powstaje w wyniku zamknięcia tętnicy i ograniczenia dopływu krwi do mózgu; udar krwotoczny - powstaje w wyniku krwotoku śródmózgowego lub podpajęczynówkowego oraz udar żylny – powstaje w wyniku zakrzepicy zatok żylnych mózgowia.
Czynniki wpływające na podwyższenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu:
W przypadku pacjenta z podejrzeniem udaru mózgu liczy się każda minuta. Udar można rozpoznać, wykonując prosty, szybki test FAST.
F (ang. face) – asymetria twarzy, niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy;
A (ang. arms) – niedowład lub porażenie połowicze kończyn górnych lub dolnych;
S (ang. speech) – zaburzenia mowy – mowa bełkotliwa, niezrozumiała, afazja;
T (ang. time) – czas od wystąpienia objawów.
Należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe, jeśli zaobserwujemy u pacjenta którykolwiek z powyższych symptomów. Udaru mózgu, u większości osób, nie poprzedza żaden sygnał ostrzegawczy. Warto być czujnym.
Ryzyko wystąpienia udaru mogą zmniejszyć zmiany w trybie życia:
Dowiedz się więcej:
Środa z Profilaktyką. Profilaktyka udarów - Akademia NFZ
Środa z Profilaktyką. Profilaktyka udarów - profil Akademii NFZ w serwisie YouTube
Wszystkie aktualności