Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Diagnozę nowotwór żołądka najczęściej słyszą w gabinetach lekarzy mieszkańcy Chin, Japonii i Korei. Choroba nie oszczędza jednak również Europejczyków. W Polsce ten rodzaj raka jest siódmym najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Panów dotyka on dwa razy częściej niż kobiety. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2019 r. na raka żołądka zachorowało 3,2 tys. mężczyzn. Choroba rozwija się najczęściej po 50. roku życia. Ze względu na jej wyjątkowo agresywny przebieg, liczba rozpoznawanych przypadków jest niestety zbliżona do liczby zgonów. W 2019 r. nowotwór żołądka zabił 3,1 tys. Polaków.
Kto jest szczególnie narażony na nowotwór żołądka? Specjaliści wśród czynników ryzyka – oprócz płci – wymieniają także palenie tytoniu oraz nieodpowiednią dietę – obfitą w konserwowane i wędzone produkty oraz ubogą w świeże owoce i warzywa. Na prawdopodobieństwo zmierzenia się z chorobą wpływają także czynniki genetyczne oraz występowanie tego rodzaju nowotworu u najbliższych krewnych. Jak podkreślają lekarze, wbrew pokutującemu przekonaniu, pierwszym stadium rozwoju raka żołądka nie jest choroba wrzodowa. Przemiana wrzodu w złośliwe zmiany ma bowiem miejsce wyjątkowo rzadko.
Choroba wrzodowa żołądka nie jest stanem przedrakowym Przemiana wrzodu w nowotwór złośliwy ma miejsce bardzo rzadko. Jeśli jednak w trakcie badania endoskopowego masz stwierdzone owrzodzenia śluzówki żołądka, wskazane jest pobranie materiału do badania mikroskopowego.
Najbardziej charakterystycznym objawem, który powinien wzbudzić niepokój, jest znaczna utrata masy ciała w krótkim czasie.
Z rozwojem raka żołądka mogą wiązać się objawy refluksowe: zgaga, posmak kwasu odczuwany w jamie ustnej, uczucie cofania się treści pokarmowej do przełyku, ból w klatce piersiowej, odbijanie.
Gastroskopia to podstawowe badanie diagnostyczne górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala wykryć zmiany chorobowe w obrębie przełyku, żołądka lub dwunastnicy i precyzyjnie pobrać materiał do badania histopatologicznego. Obecnie nie ma innej metody, która mogłaby zastąpić gastroskopię. Zdrowy jadłospis znajdziesz na portalu diety.nfz.gov.pl Wskazaniem do wykonania gastroskopii jest m.in. podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, uporczywy ból brzucha, zgaga, trudności przy przełykaniu, niezamierzone zmniejszenie masy ciała i ból towarzyszący połykaniu kęsów pokarmu.
Zrezygnuj z palenia papierosów.
Zmień dietę na zdrowszą – zwiększ w swojej diecie ilość antyoksydantów. Znajdziesz je m.in. w owocach cytrusowych, produktach pełnoziarnistych, orzechach, olejach roślinnych. Zdrowy i smaczny jadłospis przygotoujesz z pomocą darmowego portalu od NFZ diety.nfz.gov.pl.
Sprawdź historię chorób przewodu pokarmowego swoich bliskich – obciążenie genetyczne ma wpływ na ryzyko nowotworu żołądka.
W przypadku niepokojących objawów nie odkładaj wizyty u lekarza. Szybko wykonana gastroskopia pozwoli na wczesną diagnozę choroby i rozpoczęcie leczenia.
Dowiedz się więcej:
Środa z Profilaktyką. Rak żołądka - ulotka
Wszystkie aktualności