Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Rak płuc jest złośliwym guzem płuc. To oskrzelopochodny nowotwór złośliwy wywodzący się z nabłonka dróg oddechowych. Charakteryzuje się niekontrolowanym wzrostem komórek w tkankach płuc. Główne typy raka płuca: drobnokomórkowy, płaskonabłonkowy, gruczołowy, wielkokomórkowy, inne nowotwory płuc.
Liczba zachorowań na raka płuc wynosi około 21-23 tysięcy rocznie. Jest on dwukrotnie częściej rozpoznawany u mężczyzn, ale liczba zachorowań wśród kobiet stale się zwiększa. W Polsce we wczesnej fazie diagnozuje się zaledwie 20 proc. przypadków. Aż 95 procent chorych to byli lub obecni palacze tytoniu.
Objawy raka płuc na początku są bardzo mało zauważalne lub wręcz ich nie ma. Nie lekceważ jednak takich objawów jak:
Monitoruj swój stan zdrowia i w razie wątpliwości zgłoś się do lekarza! Wczesna diagnostyka (badanie RTG klatki piersiowej, badanie TK klatki piersiowej, badanie endoskopowe – bronchoskopia) sprzyja skutecznemu leczeniu.
Zmniejszenie zachorowalności na raka płuc zależy od indywidualnych wyborów oraz rozwiązań systemowych.
Działania indywidualne:
Działania systemowe:
Możesz liczyć na profesjonalną pomoc w rzuceniu palenia. Skorzystaj z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 108 108.
Dowiedz się więcej:
Środa z Profilaktyką. Profilaktyka raka płuc - ulotka
Program profilaktyki raka płuc
Wszystkie aktualności