Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet.
Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu.
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.
Najlepszym sposobem wczesnego wykrycia zmian w piersi jest badanie mammograficzne.
Każda kobieta powinna wykonać mammografię co dwa lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej.
Rak piersi wcześnie wykryty jest niemal w 100% uleczalny. A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby.
Podstawowym badaniem wykonywanym w ramach programu profilaktyki raka piersi jest mammografia.
Program skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem piersi - w wieku od 50. do 69. lat:
Badanie mammograficzne można wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków Małopolski.
Do udziału w programie profilaktyki raka piersi nie jest potrzebne skierowanie.
Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie do jednej z poradni, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu.
Z badań mogą korzystać wszystkie ubezpieczone w NFZ kobiety, które mieszczą się w grupie wiekowej i nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat.
Kobiety, które nie kwalifikują się do objęcia programem profilaktycznym mogą również wykonać mammografię lub USG piersi na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekologa, onkologa).
Zaniepokoić powinny wszelkie zmiany w piersiach, wcześniej nie wykryte. Konsultacja ze specjalistą jest konieczna, jeśli pacjentka zauważyła
Otyłość to jeden z czynników ryzyka wystąpienia raka piersi.
Według Krajowego Rejestru Nowotworów należy przyjąć zasadę, by jeść wszystko, ale we właściwych proporcjach.
Jadłospis musi być prawidłowo zbilansowany pod względem makro składników (czyli węglowodanów, tłuszczy i białek) i mikro składników (czyli mikroelementów i witamin).
Różnorodność na talerzu chroni zdrowie. Najlepiej stosować dietę, na którą składa się co najmniej 5 porcji owoców i warzyw dziennie (400 g), błonnik w ilości minimum 23 g dziennie, głównie białe mięso zamiast czerwonego.
By dieta chroniła zdrowie należy z niej wykluczyć mięsne przetwory, nadmiar soli (czyli stosować nie więcej niż 6 g dziennie) i nadmiar alkoholu (spożywać rzadko, w niewielkich ilościach i podczas posiłku).
Propozycje jadłospisów z prawidłowo skomponowanymi posiłkami znajdują się w darmowym serwisie Narodowego Funduszu Zdrowia diety.nfz.gov.pl.
Ryzyko zachorowania na raka piersi zmniejsza aktywność fizyczna - regularne ćwiczenia.
Najskuteczniejsze działanie zapobiegania nowotworom ma właściwa dieta połączona z aktywnością fizyczną.
Kompletny program profilaktyczno-treningowy - 8 tygodni do zdrowia jest dostępny na kanale YouTube Akademia NFZ.
Akademia NFZ - Środa z profilaktyką
Wszystkie aktualności