Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką - profilaktyka raka jąder

03-11-2021

Wśród mężczyzn w wieku 20-44 lat nowotwory jąder są tymi najczęściej występującymi. W wychwyceniu pierwszych objawów rozwijającej się choroby pomaga regularne samobadanie.

Nowotwory jądra to grupa nowotworów powstających w wyniku niepohamowanego podziału komórek wywodzących się z jądra, tworzących guz. Nowotwory mogą powstawać ze wszystkich tkanek w obrębie jądra, a ich charakter może być złośliwy albo łagodny. Terminem „rak” określa się nowotwór złośliwy, który pochodzi z komórek nabłonkowych organizmu. Do czynników ryzyka rozwoju tego nowotworu należą:

  • wnętrostwo, czyli niezstąpione jądra do moszny po urodzeniu;
  • zespół Klinefeltera (choroba o podłożu genetycznym);
  • występowanie nowotworu jądra u krewnych pierwszego stopnia;
  • obecność w przeszłości nowotworu zarodkowego w przeciwległym jądrze.

Zachorowalność na nowotwory jądra w Polsce wzrasta w tempie około 5% rocznie. Stanowią one 1,6% zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn, jednak w grupie mężczyzn w wieku 20-44 lat są one najczęściej występującymi. Najszybsze tempo wzrostu zachorowalności obserwuje się w grupie młodych mężczyzn i wynosi około 7% rocznie. Szacuje się, że jeśli te dane nie ulegną zmianie, to w ciągu najbliższych dwóch dekad liczba zachorowań wzrośnie o około 20%.

Wśród niepokojących symptomów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie, lekarze wymieniają: niebolesną opuchliznę jądra, zmiany w konsystencji jądra, obecność guzka w jądrze, pobolewanie jądra, uczucie dyskomfortu w mosznie, w przypadku trwającego procesu zapalnego – ból jądra, a rzadziej także ginekomastię, czyli powiększenie i tkliwość piersi.

Pierwsze objawy mogą być mało dokuczliwe, a w związku z tym często bagatelizowane przez mężczyznę. Należy pamiętać, że każdy mężczyzna, a szczególnie ten, który znajduje się w grupie ryzyka rozwoju nowotworu, powinien wykonywać regularnie samobadanie jąder.

Samobadanie jąder
  1. Dokładnie sprawdź powierzchnię jąder.
  2. Poprzekładaj jądra w dłoniach oceniając ich strukturę i konsystencję.
  3. Sprawdź czy w obrębie jąder wyczuwasz zgrubienie, bolesność, obrzęk albo zmiany o charakterze guza.
  4. Sprawdź, czy w mosznie obecny jest płyn.
  5. Pamiętaj, że choroba może manifestować się również niespecyficznymi objawami tj. bólem podbrzusza.
  6. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza na dalszą diagnostykę.
Profilaktyka

Postaw na zdrową dietę. Sposób żywienia jest jednym z decydujących czynników warunkujących zdrowie i samopoczucie człowieka. Twój jadłospis powinien być oparty o dania bogate w warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, suche nasiona roślin strączkowych, ryby, chudy drób, orzechy, nasiona czy oleje roślinne.

Zadbaj o regularną aktywność fizyczną. Codzienna aktywność fizyczna, ograniczenie siedzącego trybu życia oraz odpowiednia dawka snu mają fundamentalne znaczenie w kształtowaniu zdrowia.

Zwróć uwagę, czy u twojego dziecka dokonano oceny zstąpienia jąder do moszny.

Nie pal papierosów, ogranicz spożycie alkoholu.

Badaj się profilaktycznie. Pamiętaj o samobadaniu jąder oraz o regularnych badaniach profilaktycznych prostaty. Jako badanie przesiewowe w kierunku raka stercza wykonuje się oznaczenie PSA. Każdy mężczyzna powyżej 40 roku życia może zbadać ten parametr np. w ramach programu pilotażowego Profilaktyka 40 PLUS.

Dowiedz się więcej:

Środa z Profilaktyka. Profilaktyka raka jąder - Akademia NFZ

Środa z Profilaktyką. Profilaktyka raka jąder - profil Akademii NFZ w serwisie YouTube

Portal diety.nfz.gov.pl

Program 8 tygodni do zdrowia

Program "Profilaktyka 40 Plus"

Wszystkie aktualności