Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką - profilaktyka otyłości w okresie menopauzy

07-07-2021

Wraz z wiekiem z reguły dochodzi do obniżenia podstawowej przemiany materii. W okresie okołomenopauzalnym z dodatkowymi kilogramami mierzy się ok. 70 proc. kobiet.

Menopauza to okres, w którym kobieta przestaje miesiączkować na skutek wygasania czynności hormonalnej jajników. Ustanie cykli miesiączkowych jest wynikiem obniżania się poziomu estrogenów w organizmie. U Polek ostatnie krwawienie miesiączkowe statystycznie występuje między 50-52 rokiem życia.

Główne objawy menopauzy to: zmęczenie, uderzenia gorąca, pogorszenie samopoczucia, zaburzenia snu, nerwowość, obniżenie libido, pogorszenie pamięci i koncentracji, nadmierna potliwość oraz wzrost masy ciała.

Nadmierna masa ciała a menopauza 

Wraz z wiekiem z reguły dochodzi do obniżenia podstawowej przemiany materii, po zakończeniu wzrostu - średnio o 2% na 10 lat.

W wyniku zmian w organizmie dochodzi do spadku wydolności fizycznej oraz osłabienia co może skutkować obniżeniem aktywności fizycznej kobiet.

Pogorszenie samopoczucia charakterystyczne dla tego okresu może sprzyjać nadmiernemu podjadaniu wysokoenergetycznych przekąsek.

Charakterystyczną cechą otyłości w okresie menopauzy jest gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha.

Otyłość brzuszna wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, zawał serca, udar mózgu), nowotwory (macicy, piersi, przewodu pokarmowego), cukrzycę typu 2 czy choroby wątroby.

Postaw na zdrowy styl życia
  • Zadbaj o zdrową dietę Jedz produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce oraz rośliny strączkowe. Ogranicz nadmierne spożycie cukru, soli, czerwonego mięsa i alkoholu.
  • Zadbaj o regularną aktywność fizyczną Wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie o umiarkowanej intensywności minimum 2-3 razy w tygodniu (optymalnie codziennie).
  • Kontroluj masę ciała Waż się regularnie, na czczo, nie częściej niż raz w tygodniu, zawsze o tej samej porze.
  • Zadbaj o zdrowy i higieniczny styl życia. Naucz radzić sobie ze stresem, zadbaj o odpowiednią długość i jakość snu.
  • Unikaj używek (nikotyna, alkohol, środki psychoaktywne).

Dowiedz się więcej:

Środa z Profilaktyką. Profilaktyka otyłości w okresie menopauzy - Akademia NFZ

Środa z Profilaktyką. Profilaktyka otyłości w okresie menopauzy - profil Akademii NFZ w serwisie YouTube

Portal diety.nfz.gov.pl

Program 8 tygodni do zdrowia

Wszystkie aktualności