Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Otyłość to nieprawidłowe i nadmierne gromadzenie się tłuszczu w organizmie, które może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Do określenia prawidłowości masy ciała u dzieci do ukończenia osiemnastego roku życia stosowane są tabele lub siatki centylowe odpowiednie dla wieku i płci dziecka.
Dodatkowe kilogramy to problem, który dotyczy już ok. 10 proc. dzieci i młodzieży na świecie. Tempo tycia polskich dzieci jest najszybsze na tle całej Europy. W przypadku osób poniżej 20. roku życia z otyłością zmaga się 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewczynek, natomiast nadwaga dotyczy 31 proc. chłopców i 21 proc. dziewcząt. Otyłe dziecko często zaś = otyły dorosły. U otyłego przedszkolaka prawdopodobieństwo pozostania otyłym w przyszłości jest ponad czterokrotnie większe niż u jego rówieśników o prawidłowej masie ciała.
Główne czynniki rozwoju otyłości:
Konsekwencje dziecięcej otyłości mogą ujawnić się w każdym wieku zarówno w dzieciństwie, wieku nastoletnim, jak i w życiu dorosłym. Najpowszechniejsze skutki otyłości:
Dzieci z nadmierną masą ciała cechują się silniejszą samokrytyką i mają niską samoocenę. Często takie dzieci stają się obiektem żartów i zmagają się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników.
Zdrowy styl życia całej rodziny, a nie „akcja dieta”!
Spożywajcie regularnie 4-5 mniejszych posiłków w ciągu dnia, w gronie rodzinnym, a nie przed telewizorem. W ułożeniu zdrowego menu pomoże portal z bezpłatnymi dietami od NFZ, który umożliwia stworzenie zdrowego jadłospisu dla całej rodziny.
Zastąpcie napoje słodzone i soki wodą mineralną.
Nie nagradzajcie i nie pocieszajcie dzieci słodyczami – wybierajcie kreatywne/edukacyjne nagrody, wspólne działania.
Bądźcie aktywni – ruszajcie się i ćwiczcie razem – co najmniej 30 minut dziennie.
Dbajcie o odpowiednią długość i jakość snu.
Rozmawiajcie i na bieżąco rozwiązujcie problemy – wsparcie emocjonalne i zdrowe relacje w rodzinie są podstawą harmonijnego rozwoju.
Dowiedz się więcej:
Środa z Profilaktyką. Profilaktyka otyłości u dzieci - Akademia NFZ
Środa z Profilaktyką. Profilaktyka otyłości u dzieci - profil Akademii NFZ w serwisie YouTube
Atlas ćwiczeń dla dzieci i młodzieży - Akademia NFZ
Wszystkie aktualności