Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Eksperci szacują, że na przestrzeni ostatnich 25 lat liczba zachorowań na cukrzycę typu 1 wśród najmłodszych Polaków wzrosła 5-krotnie. Każdego roku taką diagnozę słyszy 19 na 100 tys. dzieci, a w gabinetach lekarzy z jej objawami pojawiają się coraz młodsze maluchy. W ich organizmach dochodzi do niszczenia przez układ odpornościowy insuliny wytwarzanej przez komórki trzustki. W efekcie chory wymaga podawania podskórnie insuliny, aby utrzymywać prawidłowy poziom cukru we krwi.
O rozwoju cukrzycy typu 1 może świadczyć m.in. nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu – także w nocy – zmęczenie, apatia, chudnięcie, zajady w kącikach ust, zapach acetonu z ust czy zaburzenia widzenia. Aktualnie temu typowi cukrzycy nie można zapobiec, można jednak opóźnić jej początek, obniżając czynniki ryzyka. Specjaliści wskazują, że kluczowe znaczenie może mieć unikanie infekcji i ich prawidłowe leczenie, poddawanie dziecku witaminy D (w ilościach uzgodnionych z lekarzem), unikanie stresu, karmienie piersią i unikanie zbyt wczesnego lub zbyt późnego rozszerzania diety oraz unikanie nadmiaru cukrów i węglowodanów oraz pokarmów wysokoprzetworzonych.
Rozstanie z cukrem i niezdrowymi produktami to również klucz do profilaktyki cukrzycy typu 2. Jest ona w bezpośredni sposób powiązania z otyłością. Tymczasem polskie dzieci jedzą niezdrowo, mało się ruszają i należą do najszybciej tyjących w Europie. Wśród tych w wieku 7-9 lat z otyłością mierzy się 15 proc., a z nadwagą blisko 30 proc. Eksperci nie mają wątpliwości, że konsekwencją epidemii otyłości będzie zaś epidemia cukrzycy typu 2 wśród Polaków wchodzących w dorosłość.
Rodzicu pamiętaj:
Dowiedz się więcej:
Środa z Profilaktyką. Profilaktyka cukrzycy u dzieci - Akademia NFZ
Środa z Profilaktyką. Profilaktyka cukrzycy u dzieci - kanał Akademii NFZ w serwisie YouTube
Wszystkie aktualności