Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyka. Profilaktyka chorób pasożytniczych – owsica, wszawica, świerzb.

15-06-2022

Choroby pasożytnicze stanowią jeden z bardziej wstydliwych problemów, gdyż błędnie kojarzą się z brudem, brakiem higieny i niedbalstwem. Tymczasem naukowcy oceniają, że około 25 procent ludzi na świecie jest zakażona jednym lub wieloma pasożytami. Problem ten dotyczy również nowoczesnych społeczeństw. Według danych WHO w ciągu ostatnich 10 lat różnymi pasożytami zaraziło się ponad 4,5miliarda ludzi, w tym w Europie - co 3 osoba.

Pasożyty to organizmy zwierzęce lub roślinne, które wykorzystują inny organizm jako środowisko życia i zdobywania pożywienia. Często jest nim człowiek. Nie są w stanie żyć samodzielnie przez dłuższy czas. Żywią się krwią lub tkankami żywiciela, powodując jego wyniszczenie. Występują powszechnie w przyrodzie: w glebie, w wodzie, na brudnych owocach lub warzywach. Produkty przemiany materii pasożyta pozostawione w ludzkim organizmie, jego wydzieliny i wydaliny, mogą być niebezpieczne dla człowieka. Najbardziej narażone są dzieci, zwłaszcza małe, które nie mają jeszcze utrwalonych nawyków higienicznych. Chętnie, bawią się w piasku,  jedzą niemyte owoce.

Do najczęstszych chorób pasożytniczych zaliczamy: owsicę, wszawicę, świerzb.

Owsica

Owsica to choroba przewodu pokarmowego, która występuje tylko u ludzi. Owsiki to nicienie o długości 1 cm.  Najczęściej na owsicę chorują osoby, które nie dbają o higienę i nie myją rąk. Owsicą można zarazić się przez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą lub ze skażoną powierzchnią, np. w piaskownicy, na basenie, w toalecie.

Objawy choroby:

 • świąd w okolicach odbytu,
 • podkrążone oczy,
 • niepokój i brak koncentracji,
 • bóle głowy i brzucha,
 • zaburzenia odżywiania.

Pedikuloza - czyli wszawica

Wszawica to choroba wywołana przez wesz głowową. Stanowi powszechny problem we wszystkich krajach świata i nie zawsze jest oznaką braku higieny.

Wszy przenoszą się przez kontakt bezpośredni. Łatwo się nimi zarazić w dużych skupiskach ludzi –w przedszkolach, szkołach, na obozach wakacyjnych, koloniach, w internatach. Zakażeniom sprzyjają złe warunki higieniczne, używanie wspólnych ręczników, szczotek do włosów, gumek i spinek. Jedna zarażona osoba może być zagrożeniem dla wszystkich z otoczenia.

Objawem jest uporczywe swędzenie głowy. Podczas leczenia należy zastosować preparat, który skutecznie likwiduje pasożyty. Ważne jest przy tym dokładne wyczesywanie skóry głowy i jej przeglądanie. Kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy.

Świerzb

Świerzb jest wywoływany przez mikroskopijne roztocza, niewidoczne gołym okiem. Pasożyty toczą korytarze w naskórku człowieka, powodując nasilony świąd skóry. Pojawiają się na niej grudki, otarcia naskórka, zadrapania lub pęcherzyki. To powszechna choroba i może zdarzyć się każdemu w każdym wieku.

Choroba przenosi się przez kontakt z osobą zakażoną, przez używanie wspólnych ręczników, przedmiotów, odzieży. Jest spotykana najczęściej u osób mieszkających wspólnie. Nie przenosi się przez podanie ręki.

Leczenie polega na zastosowaniu maści lub kremów nakładanych na skórę. Ważne jest przy tym leczenie profilaktyczne domowników, którzy mogą okazać się nosicielami choroby. Należy pamiętać o wypraniu pościeli, koców, maskotek w wysokiej temperaturze i dokładnym umyciu pozostałych przedmiotów.

Pasożyty są wśród nas

Pasożyty nie są reliktem przeszłości, która charakteryzowała się niskim poziomem higieny i warunków sanitarnych. Wbrew pozorom ich obecność jest nadal bardziej powszechna niż nam się to może wydawać. Występują powszechnie w przyrodzie, w glebie, w wodzie, na brudnych owocach i warzywach, w zakażonym mięsie. Nierzadko przenoszone są przez zwierzęta domowe. Najczęstszymi pasożytami człowieka są organizmy zwierzęce, które wywołują choroby zwane parazytozami.

Każdego roku w Polsce notuje się setki przypadków zachorowań na różnego rodzaju parazytozy. Zarażeniom sprzyja nieprzestrzeganie higieny (np. brak nawyku mycia rąk przed jedzeniem, niedokładne mycie owoców, warzyw spożywanych na surowo), zwyczaj spożywania surowego mięsa, złe warunki sanitarne, przebywanie w dużych skupiskach ludzi, nawożenie pól ludzkimi ekskrementami.

Pasożyty lubią dzieci

Najbardziej narażone na zarażenie pasożytami są dzieci, zwłaszcza małe, u których nie zostały jeszcze ukształtowane prawidłowe nawyki higieniczne. Dzieci nawet, jeśli znają zasady higieny, nie zawsze ich przestrzegają. Chętnie głaszczą spotkanego psa, bawią się w piasku, który często bywa toaletą dla zwierząt, kąpią w basenie lub jeziorze, jedzą owoce prosto z drzewa czy warzywa prosto z grządki.

Dzieci chorują na te najczęstsze w Polsce parazytozy. Ich specyfika sprawia, że jedno zarażone dziecko, staje się potencjalnym zagrożeniem dla wszystkich  osób z jego otoczenia. Dlatego też tak łatwo szerzą się w skupiskach takich jak przedszkola, szkoły, internaty, domy dziecka itp.

Rodzice bojąc się negatywnej opinii otoczenia przeważnie ukrywają chorobę dziecka. Pozostawiają je na kilka dni w domu, a następnie nie w pełni wyleczone wysyłają  do szkoły czy przedszkola, narażając osoby z jego otoczenia na ewentualne zarażenie, a co gorsze rozprzestrzenienie się choroby pasożytniczej w danym środowisku.

Proste zasady walki z pasożytami

Metody zwalczania i zapobiegania chorobom pasożytniczym są proste i warto o nich pamiętać:

 • dokładne mycie rąk, szczególnie przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, po zabawie ze zwierzętami lub w piaskownicy, po pracy w ogrodzie
 • utrzymywanie krótkich, czystych paznokci
 • osobne ręczniki i szczotki do włosów
 • częsta zmiana bielizny, pościeli, ręczników
 • utrzymywanie czystości w toalecie i kuchni
 • dokładne mycie warzyw i owoców
 • systematyczne mycie zabawek
 • unikanie zabaw w zanieczyszczonej piaskownicy
 • przeglądanie włosów dziecka i codzienne ich czesanie.

Dowiedz się wiecej:

Środa z Profilaktyka. Profilaktyka chorób pasożytniczych – owsica, wszawica, świerzb - ulotka 

Środa z Profilaktyka. Profilaktyka chorób pasożytniczych – owsica, wszawica, świerzb - rozmowa z Małgorzatą Jeziorną, specjalistą dermatolog, wenerolog, alergolog i Małgorzatą Kowalczyk–Kram, lekarzem specjalistą medycyny rodzinnej

Wszystkie aktualności