Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Cholesterol to substancja tłuszczowa obecna we wszystkich komórkach i krwi człowieka. Stanowi niezbędny składnik prawidłowego funkcjonowania organizmu. Większość cholesterolu obecnego w organizmie (75%) produkowana jest w wątrobie, tkankach i narządach. Pozostała część, czyli 25%, dostarczana jest wraz z pożywieniem. Cholesterol występuje pod dwoma głównymi postaciami: LDL (ang. low density lipoproteins), nazywany „złym” cholesterolem, odpowiedzialny jest za zwężanie światła tętnic i rozwój miażdżycy oraz HDL (ang. high density lipoproteins), określany jako „dobry” cholesterol, działa ochronnie na tętnice, zmniejszając rozwój miażdżycy.
Prawidłowy wynik lipidogramu we krwi:
Mężczyźni po 40. r.ż. i kobiety po 50. r.ż. (lub po menopauzie) bez chorób przewlekłych i obciążeń powinni badać profilaktycznie stężenie cholesterolu we krwi raz w roku. Profil lipidowy osoby po 40. r. ż. mogą bezpłatnie wykonać w ramach programu "Profilaktyka 40 PLUS".
Wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu i może skrócić życie nawet o 20-30 lat.
Czynniki ryzyka problemów z cholesterolem:
W profilaktyce kluczowe jest więc unikanie używek, regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta.
Zalecenia dietetyczne na obniżenie cholesterolu:
Dowiedz się więcej:
Środa z Profilaktyką. Profilaktyka cholesterolowa - Akademia NFZ
Środa z Profilaktyką. Profilaktyka cholesterolowa - profil Akademii NFZ w serwisie YouTube
Program "Profilaktyka 40 Plus".
Wszystkie aktualności