Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, który obchodzony jest w drugą sobotę września, został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie, w 2000 r. Dzień ten ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród obywateli.
Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy może przydać się podczas codziennych sytuacji albo nieszczęśliwych wypadów. Jak wynika z raportu z badania "Polacy wobec wypadków drogowych" (CBOS, lipiec 2017) w ciągu ostatnich dziesięciu lat (przed wykonaniem badania, tj. przed 2017 r., mowa więc o latach 2007-2017) znacząco poprawiła się samoocena Polaków w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
I tak dwóch na trzech badanych (67 proc., wzrost o 17 pkt proc. w porównaniu z 2007 r.) zadeklarowało, że w razie wypadku umiałoby udzielić pierwszej pomocy, przy czym co piąty ankietowany (19 proc.) był całkowicie pewnych swoich umiejętności w tej dziedzinie, a blisko połowa (48 proc.) była ich "raczej pewna".
Choć idealnie by było, gdyby nie było trzeba używać umiejętności udzielania pierwszej pomocy, zawsze lepiej mieć tę wiedzę - tak na wszelki "wypadek"...
Jeżeli zauważysz kogoś, kto potrzebuje pilnej pomocy medycznej, postaraj się w miarę możliwości mu pomóc albo jak najszybciej zadzwoń pod numer 999 lub 112.
Nie zwlekaj z udzieleniem pierwszej pomocy. O ludzkim życiu decydują często sekundy.
Zachowaj spokój. Jeżeli nie wiesz, jak sobie poradzić, od razu wezwij pomoc.
ZANIM RUSZYSZ Z POMOCĄ, OCEŃ SYTUACJĘ
Numery alarmowe:
JEŚLI TO MOŻLIWE, OCEŃ STAN POSZKODOWANEGO
JEŚLI POSZKODOWANY JEST PRZYTOMNY, NIE RUSZAJ GO, MÓW DO NIEGO I CZEKAJ NA PRZYJAZD RATOWNIKÓW
ZASADY UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ W PRZYPADKU NAJCZĘSTSZYCH URAZÓW
Dowiedz się więcej:
Pierwsza pomoc – Profil Akademii NFZ w serwisie YouTube
Wszystkie aktualności