Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką. Otyłość

01-07-2020

Dodatkowe kilogramy to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim poważna choroba, która może prowadzić do szeregu groźnych powikłań. Tymczasem na nadwagę i otyłość choruje już ok. 70 proc. Polaków, a problem coraz częściej dotyczy również dzieci.

Eksperci nie mają wątpliwości, że otyłość urosła już do rangi choroby cywilizacyjnej. Z nadwagą i otyłością mierzy się już ok. 70 proc. Polaków. Zbędne kilogramy to coraz częściej także problem najmłodszych. Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących maluchów w Europie - aż 18,3 proc. 11- i 12-latków ma nadwagę, a 3,4 proc. jest otyłych.

Dodatkowe kilogramy to zaś nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim poważne konsekwencje zdrowotne. Otyłość może prowadzić do szeregu różnego rodzaju groźnych chorób m.in. nadciśnienia i innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, schorzeń stawów czy nowotworów. Lekarze uważają ją również za jedną z głównych przyczyn epidemii cukrzycy typu II, na którą w Polsce chorują już 3 mln Polaków.

Przyczyny otyłości są złożone, w zapobieganiu tej chorobie kluczowe znaczenie ma jednak regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta – bogata w warzywa i owoce, bez nadmiaru cukrów i tłuszczy.

- Regularne jedzenie posiłków o tych samych porach każdego dnia pomoże nam zachować umiar. Dzięki temu sprawniej powstrzymamy się przed spożyciem dodatkowych porcji jedzenia, m.in. smacznych, ale bogatych w cukry owoców – podpowiada dr Małgorzata Obara-Gołębiowska, psycholog, specjalista ds. samoregulacji odżywiania się i psychologii otyłości z Oddziału Leczenia Otyłości Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

Choć słodycze zdecydowanie lepiej zastąpić owocami, ich nadmiar – wbrew pozorom – również może być jednak szkodliwy. A przy komponowaniu posiłków trafiających na nasze talerze zdecydowanie częściej powinniśmy sięgać po warzywa.

Dowiedz się więcej:

Otyłość. Owoce – fakty, mity i instrukcje obsługi – Akademia NFZ

Rozmowa z dr Małgorzatą Obarą-Gołębiowską, psychologiem i specjalistą ds. samoregulacji odżywania się i psychologii otyłości z Oddziału Leczenia Otyłości Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie

Portal z darmowymi jadłospisami od NFZ

Wszystkie aktualności