Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Osteoporoza to choroba cywilizacyjna, charakteryzująca się zmniejszeniem i osłabieniem struktury mineralnej kości, a w rezultacie zwiększoną podatnością na złamania. Szacuje się, że prawie 90 proc. złamań nasady bliższej kości udowej oraz trzonów kręgów u kobiet i 70 proc. u mężczyzn to efekt właśnie tej choroby. Z "cichym złodziejem kości" w naszym kraju mierzy się ok. 2,8 mln osób. Połowa z nich to osoby w wieku 75-84 lat. Na całym świecie tą chorobą dotkniętych jest ponad 200 mln ludzi.
Wyróżniamy dwa rodzaje osteoporozy:
Wśród czynników ryzyka osteoporozy eksperci wymieniają m.in. wiek., niską masę kostną, niską masę ciała oraz przebyte w przeszłości złamania, którym nie towarzyszył poważny uraz. Wpływ na rozwój choroby może mieć również przewlekłe leczenie glikokortykosteroidami, palenie papierosów i picie alkoholu, reumatoidalne zapalenie stawów, nieodpowiednia dieta - uboga w wapń i witaminę D; mała aktywność fizyczna oraz niedostateczna ekspozycja na światło słoneczne.
Do diagnozowania kondycji kości jest wykorzystywana densytometria, czyli badanie gęstości kości. Przeprowadza się je zazwyczaj w odniesieniu do kości, które najczęściej ulegają złamaniu w przebiegu osteoporozy (szyjka kości udowej, odcinek lędźwiowy kręgosłupa, kości przedramienia, kości nadgarstka). Tego rodzaju diagnostyka jest bezpieczna i nie wymaga żadnego przygotowania.
Na kondycję kości wpływa m.in. odpowiednia dieta.
Korzystne dla kości:
Niekorzystne dla kości:
Do utrzymywania kości w zdrowiu niezbędna jest również aktywność fizyczna. Powinniśmy poświęcić na nią co najmniej 30-60 minut dziennie w zależności od wieku. Zalecany przez ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia program aktywności fizycznej seniorów, w którym bierze się pod uwagę ryzyko osteoporozy w tym wieku, składa się z trzech elementów:
Dobrze zaplanowany trening zmniejsza ryzyko złamań kości. Mocne mięśnie stabilizują znacznie postawę ciała i eliminują ryzyko upadku, a tym samym złamań osteoporotycznych.
Dowiedz się więcej:
Środa z Profilaktyką. Profilaktyka osteoporozy - Akademia NFZ
Środa z Profilaktyką. Profilaktyka osteoporozy - profil Akademii NFZ w serwisie YouTube
Program treningowy "8 tygodni do zdrowia"
Wszystkie aktualności