Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Ortodoncja to dział stomatologii, zajmujący się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką wad zgryzu. Obejmuje wszelkie nieprawidłowości w budowie zębów i całego układu żucia.
Jakie objawy u dziecka wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej:
Wady zgryzu mogą być uwarunkowane genetycznie tzw. wady dziedziczne. Na zgryz dziecka mogą negatywnie wpływać choroby matki podczas ciąży. Wady zgryzu dzielimy na wrodzone np. nadliczbowość zębów, nieprawidłowe ustawienie zębów, jedno i obustronne rozszczepy całkowite i częściowe, czy szparowatość oraz nabyte np. tyłozgryz, przodozgryz, zgryz krzyżowy, zgryz otwarty i zwężenie szczęki.
Leczenie wad zgryzu jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Zęby skrzywione, zachodzące na siebie trudniej wyczyścić, przez co są narażone na próchnicę zębów i choroby przyzębia. Dodatkowo obciążają mięśnie żwaczy, co może być przyczyną bólu głowy i żuchwy, nieprawidłowej postawy ciała, bezdechu sennego oraz chrapania. Zęby osób z wadami zgryzu są bardziej kruche i podatne na złamanie, ukruszenie oraz pęknięcie. Nieprawidłowy zgryz może utrudnić wyżynanie się zębów stałych lub uniemożliwić ten proces. W wyniku wad zgryzu dochodzi do wzmożonego ścierania się zębów. Nieleczone nieprawidłowości w ułożeniu zębów często prowadzą do recesji dziąseł oraz ubytków klinowych, pojawiających się przy szyjkach zębowych.
W ramach bezpłatnego leczenia ortodontycznego wad zgryzu małemu pacjentowi przysługuje:
Profilaktyka w ortodoncji polega na kierowaniu wzrostem i rozwojem narządu żucia na każdym etapie życia dziecka, poprzez eliminowanie szkodliwych czynników. Obejmuje również wczesne leczenie wad zgryzu, z którymi dziecko przyszło na świat, aby nie doszło do ich utrwalenia. Profilaktyka ortodontyczna jest szczególnie ważna w kilku okresach rozwoju dziecka:
Bardzo ważnym elementem profilaktyki ortodontycznej u dzieci jest leczenie zaatakowanych przez próchnicę zębów. Przedwczesna utrata zębów mlecznych może prowadzić do poważnych zaburzeń zgryzu.
Dowiedz się więcej:
Środa z Profilaktyką. Ortodoncja u dzieci - Akademia NFZ
Środa z Profilaktyką. Ortodoncja u dzieci - profil Akademii NFZ w serwisie YouTube
Wszystkie aktualności