Rak trzonu macicy (inaczej rak endometrium) jest najczęściej diagnozowanym nowotworem ginekologicznym. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów stanowi 7% wszystkich zachorowań na nowotwory u kobiet. Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta z wiekiem. Rocznie dotyka ona ponad 6000 pań, głównie po 50 roku życia. Około 5% przypadków rozpoznawanych jest u kobiet poniżej 40 roku życia.
Przyczyny raka trzonu macicy
- zaburzenia hormonalne
- rodzinne występowanie raka trzonu macicy, raka jelita grubego lub raka piersi
- zaburzenia hormonalne spowodowane guzami jajnika
- wiek pomenopauzalny
- wczesna pierwsza miesiączka oraz późny wiek ostatniej miesiączki
- bezdzietność, występowanie cykli bezowulacyjnych
- zespół policystycznych jajników
- występowanie zespołów wrodzonej predyspozycji (zespół Lyncha, zespół Cowdena)
- cukrzyca
- nadciśnienie
- nadmierna masa ciała
Objawy raka trzonu macicy
- nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych
- ból w podbrzuszu i odcinku krzyżowym kręgosłupa
- stany zapalne
- osłabienia, nagła utrata masy ciała
Diagnostyka raka trzonu macicy
- Badanie palpacyjne podczas badania ginekologicznego – w niektórych przypadkach można wyczuć guz nowotworowy w podbrzuszu.
- Ultrasonografia: o nowotworze lub stanie przednowotworowym świadczyć może przekroczona o 12 mm grubość endometrium. Taki stan kwalifikuje pacjentkę do zabiegu łyżeczkowania.
- Histeroskopia: inaczej endoskopia macicy, czyli jedna z mało inwazyjnych metod obrazowania wnętrza jamy macicy. Pozwala na zauważenie nawet niewielkich patologicznych zmian endometrium. Dokładnie określa ich liczbę, wielkość i miejsce, w którym się znajdują. Histeroskopia umożliwia znalezienie niewielkich mięśniaków, polipów i guzów nowotworowych. Podczas badania pobiera się też materiał do badania histopatologicznego. Badanie nie wymaga znieczulenia ogólnego ani rozszerzania szyjki macicy.
Profilaktyka
Rak trzonu macicy jest jedną z wielu chorób, w której styl życia ma znaczenie dla jej rozwoju oraz skuteczności leczenia. Zadbaj o właściwą dietę, która ustabilizuje wagę, ciśnienie i poziom cukru w organizmie. Pamiętaj o aktywności fizycznej, dostosowanej do swoich możliwości.
PROFILAKTYKA - RAK ENDOMETRIUM - MATERIAŁY EDUKACYJNE
Środa z profilaktyką - Rak endometrium - O przyczynach, objawach, diagnostyce oraz przede wszystkim o profilaktyce opowiada lek. Robert Wasiński – ginekolog, położnik
Wszystkie aktualności