Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką. Niezdrowy styl życia to cios prosto w serce

05-05-2021

Mimo coraz lepszej diagnostyki i nowoczesnych metod leczenia, choroby układu krążenia niezmiennie zajmują niechlubną pozycję lidera wśród przyczyn zgonów Polaków. Za epidemię chorych serc w dużej mierze odpowiadają nasze złe nawyki i niezdrowe wybory.

Blisko 10 mln osób, czyli co trzeci dorosły Polak. Z danych gromadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że właśnie tylu pacjentów w 2018 r. żyło z nadciśnieniem tętniczym. W rzeczywistości liczba chorych może być jeszcze wyższa, część pacjentów korzysta bowiem z terapii w prywatnych placówkach medycznych albo nie leczy się wcale. Niewydolność serca lekarze nazywają nową kardiologiczną epidemią. Tylko w 2018 r. zabiła ona aż 41 tys. Polaków. Z powodu miażdżycy co roku umiera ok. 30 tys. osób, na zawał kolejne 15 tysięcy.

Dlaczego serca tak wielu z nas niedomagają? Lekarze nie mają wątpliwości, że za rozwój chorób układu krążenia w dużej mierze odpowiada niezdrowy styl życia. Do czynników zwiększających ryzyko zmierzania się z nimi jest zaliczana m.in. nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu, picie alkoholu, przewlekły stres i brak aktywności fizycznej. Zmiana nawyków na zdrowsze, daje więc duże szanse na zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania.

Jedz zdrowo, ruszaj się i badaj

Twoje serce będzie wdzięczne za rozstanie z „dymkiem”, kieliszkiem, cukrem, solą czy przetworzonym jedzeniem. W codziennym menu postaw na warzywa i owoce – z przewagą tych pierwszych. Powinny one stanowić połowę tego, co codziennie trafia na nasze talerze. W zdrowej diecie nie może zabraknąć także pełnoziarnistych produktów zbożowych, drobiu, ryb czy tłuszczów roślinnych. Zbilansowane menu, oparte na diecie DASH, możesz przygotować dla siebie korzystając z darmowego portalu Narodowego Funduszu Zdrowia diety.nfz.gov.pl.

Dla zdrowia serca zamień relaks na kanapie na aktywny wypoczynek. Regularna aktywność fizyczna to jeden z podstawowych sposobów profilaktyki szeregu chorób, także zaburzeń układu krwionośnego. Z myślą o tych, którzy jeszcze szukają motywacji, by wykonać pierwszy krok i zacząć ćwiczyć, Narodowy Funduszu Zdrowia przygotował specjalny program treningowy „8 tygodni do zdrowia”. Cykl składa się z ośmiu programów treningowych o długości 35 minut i stopniowo wzrastającym poziomie intensywności, przygotowanych z udziałem trenerów, lekarza, fizjoterapeuty i psychologa. Wszystkie filmy można znaleźć na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTube.

Klucz do pokonania kardiologicznej epidemii to również regularne badania profilaktyczne. We wczesnym wykrywaniu problemów z sercem pomaga m.in. Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK). Jest on skierowany szczególnie do osób obciążonych czynnikami ryzyka, w wieku 35, 40, 45, 50 i 55 lat, u których dotychczas nie rozpoznano choroby układu krążenia i które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały z takiej profilaktyki. W ramach programu lekarz zbada m.in. poziom ciśnienia i cholesterolu, oceni ryzyko zachorowania, podpowie jak zadbać o serce, a w razie potrzeby skieruje na dalsze leczenie specjalistyczne. Program jest realizowany w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Żeby wziąć w nim udział, wystarczy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego.

Dowiedz się więcej:

Środa z Profilaktyką. Profilaktyka chorób układu krążenia - Akademia NFZ

Środa z Profilaktyką. Profilaktyka chorób układu krążenia - profil Akademii NFZ w serwisie Youtube

Portal diety.nfz.gov.pl

Program profilaktyki chorób układu krążenia

NFZ o zdrowiu. Nadciśnienie tętnicze - raport

Wszystkie aktualności