Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Serce jest najbardziej ukrwionym mięśniem w organizmie. Przez godzinę przetacza ponad 350 litrów krwi. W ciągu doby serce przepompowuje 10 tysięcy litrów krwi i kurczy się 100 tysięcy razy. W ciągu przeciętnego życia człowieka serce wykonuje około 3 miliardów uderzeń.
Jakie choroby infekcyjne zagrażają sercu?
Angina - to ostre zapalenie błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych, wywołane infekcją paciorkowcami. Jest chorobą zakaźną, przenoszoną drogą kropelkową.
Grypa - to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, wywołana przez wirusy grypy. Przenosi się drogą kropelkową i kontaktową.
Covid-19 – to infekcja wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2. Do większości zakażeń dochodzi drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną oraz dotykanie powierzchni lub przedmiotów, na których znajduje się wirus.
Grupę ryzyka powikłań stanowią osoby:
Objawy, które powinny zaniepokoić:
W przebiegu infekcji może dojść do następujących powikłań: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, zapalenie wsierdzia, zaostrzenie przewlekłej niewydolności serca i ostre zespoły wieńcowe, uszkodzenie zastawek serca, niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca.
Wczesne rozpoznanie stanu zagrażającego zdrowiu ogranicza wystąpienie powikłań kardiologicznych. Im szybciej wdrożone zostanie leczenie, tym większa jest szansa na jego skuteczność – najlepiej w ciągu 48 godz. od rozpoznania stanu zagrożenia.
Dowiedz się więcej:
Środa z Profilaktyką. Nabyte wady serca - powikłania infekcyjne - Akademia NFZ
Wszystkie aktualności