Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Od 5 lat co roku przybywa 300 tys. chorych na cukrzyce typu 2. Już co najmniej 3 mln Polaków ma zdiagnozowaną cukrzycę. Niestety choruje co raz więcej mężczyzn
W 2018 roku z powodu cukrzycy w szpitalach leczono 279 tys. osób. Przewiduje się, że do 2030 roku ponad 10 procent Polaków będzie chorowało na cukrzycę.
Cukrzyca może powodować szereg powikłań, które niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.
Czym jest cukrzyca typu 2?
Cukrzyca typu 2 jest przewlekłą chorobą metaboliczną, która powszechnie występuje na całym świecie.
Przyczyną jej rozwoju jest defekt wydzielania i/lub działania insuliny czego wynikiem jest utrzymujące się, podwyższone stężenie glukozy we krwi.
Do najczęstszych objawów cukrzycy typu 2 należą m.in.:
Powikłania cukrzycy
Do powikłań ostrych cukrzycy zalicza się kwasicę i śpiączkę ketonową, hiper- i hipoglikemię, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia chorego.
Powikłania przewlekłe cukrzycy mogą rozwijać się przez wiele lat, są nieodwracalne i we wczesnej fazie mogą nie dawać objawów. Ze względu na rodzaj naczyń krwionośnych, które zostały uszkodzone w trakcie trwania choroby, wyróżniamy:
Znajomość objawów cukrzycy oraz regularne badania profilaktyczne umożliwiają zdiagnozowanie choroby na wczesnym etapie oraz redukcję ryzyka rozwoju powikłań cukrzycy.
Zapobieganie powikłaniom cukrzycy
Zapobieganie rozwojowi powikłań cukrzycowych obejmuje wiele działań mających na celu ograniczenie szkodliwego wpływu choroby na organizm człowieka. Działanie te powinny uwzględniać:
Jak prawidłowo mierzyć poziom cukru?
Systematyczne mierzenie poziomu cukru we krwi to nieodłączny element terapii cukrzycy.
Aby prawidłowo zmierzyć poziom cukru we krwi:
Niektóre glukometry mają możliwość przechowywania w pamięci ostatnie wykonane pomiary oraz kopiowanie danych do komputerów.
Sprawdź na kanale You Tube Akademii NFZ
Cukrzyca typu 2 - Zapobieganie powikłaniom - ulotka
Wszystkie aktualności