Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
U zdrowego człowieka kość ma strukturę przypominającą gęstą gąbkę. Kiedy zaatakuje ją osteoporoza w „gąbce” pojawiają się charakterystyczne dziury, a szkielet traci swoją wytrzymałość. Łatwo wówczas o złamanie nawet przy najdrobniejszej i niegroźnie wyglądającej kontuzji.
Osteoporoza rozwija się, gdy w organizmie zostaje zachwiana równowaga pomiędzy komórkami odpowiedzialnymi za proces tworzenia kości (osteoblastami), a komórkami odpowiedzialnymi za ich niszczenie (osteoklastami). Kojarzy się ona głównie z seniorami, tymczasem mierzy się z nią również coraz więcej dzieci. U maluchów osteoporoza może być powikłaniem innych chorób przewlekłych np. chorób tarczycy czy cukrzycy typu I. U części z nich rozwija się również samoistnie, a ryzyko zmierzenia się z nią zwiększają złe nawyki – niezdrowy tryb życia, nieodpowiednia dieta i dostarczanie organizmowi zbyt małych dawek wapnia oraz witaminy D3.
Objawy osteoporozy u dzieci:
Profilaktyka osteoporozy u dzieci
Jak podkreślają eksperci, dla profilaktyki osteoporozy kluczowe znaczenie ma zdrowy styl życia. Na odpowiednią gęstość kości wpływ ma m.in. regularna aktywność fizyczna. Niezbędna jest również zbilansowana dieta. Na talerze maluchów powinny trafiać posiłki bogate w wapń oraz witaminę D3, unikać należy z kolei produktów zawierających fosforany, które utrudniają wchłanianie się wapnia.
Takie zdrowe nawyki pomagają nie tylko uniknąć osteoporozy w dzieciństwie, ale zmniejszają również ryzyko wystąpienia choroby w późniejszym okresie życia. To niezwykle istotne, biorąc pod uwagę fakt, że liczba Polaków, którzy mierzą się z tą chorobą nieustanie rośnie. Szacuje się, że problemy z gęstością kości ma już w naszym kraju ok. 3 mln osób.
Dowiedz się więcej:
Profilaktyka osteoporozy u dzieci – Akademia NFZ
Profilaktyka osteoporozy u dzieci – rozmowa z prof. dr hab. med. Małgorzatą Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego