Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką. Jak zadbać o zdrowe kości u dzieci

17-06-2020

Osteoporoza to schorzenie, które kojarzy się głównie z seniorami. Tymczasem z tą chorobą kości mierzy się również coraz więcej dzieci, a złe nawyki z dzieciństwa zwiększają ryzyko jej rozwoju także w późniejszym okresie życia.

U zdrowego człowieka kość ma strukturę przypominającą gęstą gąbkę. Kiedy zaatakuje ją osteoporoza w „gąbce” pojawiają się charakterystyczne dziury, a szkielet traci swoją wytrzymałość. Łatwo wówczas o złamanie nawet przy najdrobniejszej i niegroźnie wyglądającej kontuzji.

Osteoporoza rozwija się, gdy w organizmie zostaje zachwiana równowaga pomiędzy komórkami odpowiedzialnymi za proces tworzenia kości (osteoblastami), a komórkami odpowiedzialnymi za ich niszczenie (osteoklastami). Kojarzy się ona głównie z seniorami, tymczasem mierzy się z nią również coraz więcej dzieci. U maluchów osteoporoza może być powikłaniem innych chorób przewlekłych np. chorób tarczycy czy cukrzycy typu I. U części z nich rozwija się również samoistnie, a ryzyko zmierzenia się z nią zwiększają złe nawyki – niezdrowy tryb życia, nieodpowiednia dieta i dostarczanie organizmowi zbyt małych dawek wapnia oraz witaminy D3.

Objawy osteoporozy u dzieci:

  • złamania nawet przy najdrobniejszym urazie
  • ból w okolicy kręgosłupa i kończyn – zwłaszcza dolnych
  • zaburzenia chodu
  • postępujące obniżenie siły mięśniowej

Profilaktyka osteoporozy u dzieci

Jak podkreślają eksperci, dla profilaktyki osteoporozy kluczowe znaczenie ma zdrowy styl życia. Na odpowiednią gęstość kości wpływ ma m.in. regularna aktywność fizyczna. Niezbędna jest również zbilansowana dieta. Na talerze maluchów powinny trafiać posiłki bogate w wapń oraz witaminę D3, unikać należy z kolei produktów zawierających fosforany, które utrudniają wchłanianie się wapnia.

Takie zdrowe nawyki pomagają nie tylko uniknąć osteoporozy w dzieciństwie, ale zmniejszają również ryzyko wystąpienia choroby w późniejszym okresie życia. To niezwykle istotne, biorąc pod uwagę fakt, że liczba Polaków, którzy mierzą się z tą chorobą nieustanie rośnie. Szacuje się, że problemy z gęstością kości ma już w naszym kraju ok. 3 mln osób.

Dowiedz się więcej:

Profilaktyka osteoporozy u dzieci – Akademia NFZ
Profilaktyka osteoporozy u dzieci – rozmowa z prof. dr hab. med. Małgorzatą Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Wszystkie aktualności