Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką. Dzień Walki z Cukrzycą

24-06-2020

Cukrzyca jest nazywana przez ekspertów „niezakaźną epidemią XXI wieku”, liczba pacjentów, którzy się z nią mierzą bowiem regularnie rośnie. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że tylko w naszym kraju to już blisko 3 mln osób – zdecydowana większość z rozpoznaną cukrzycą typu 2. Z powodu powikłań cukrzycy co roku umiera 20 tys. osób, a koszty związane z jej leczeniem sięgają blisko 7 mld zł rocznie.

Cukrzyca typu 2. przez wiele lat może nie dawać żadnych niepokojących objawów, rujnując organizm i w efekcie prowadząc do szeregu ciężkich powikłań m.in. chorób oczu, niewydolności nerek, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu czy neuropatii. Szacuje się, że dotknięci nią pacjenci często żyją nawet o 12 lat krócej.

Eksperci nie mają wątpliwości, że winę za epidemię cukrzycy typu 2. ponosi nasz styl życia – bogata w cukier dieta, brak aktywności fizycznej, stres. Proste działania profilaktyczne to zaś najlepsza polisa ubezpieczeniowa tej choroby. W ramach „Środy z Profilaktyką” podpowiadamy, jak uchronić się przed cukrzycą i jak z nią żyć. Na stronie Akademii NFZ pacjenci znajdą m.in. „Antycukrzycową 10. dla zdrowia”, czyli zbiór zasad, który pomogą skutecznie walczyć z niebezpiecznym wrogiem i nie dać się złapać w pułapkę cukrową. Podstawą tego dekalogu jest właściwe komponowanie posiłków, które trafiają na nasze talerze i aktywność fizyczna. Dzięki niemu każdy zainteresowany dowie się, jakich produktów unikać, a po które sięgać regularnie. Na zainteresowanych czeka również specjalny test czynników ryzyka, który pomoże odpowiedzieć na pytanie o ryzyko starcia z cukrzycą.

Dowiedz się więcej:

Dzień Walki z Cukrzycą. Polisa ubezpieczeniowa cukrzycy typu 2 - Akademia NFZ

Dzień Walki z Cukrzycą. Jak poskromić cukrzycę? - kanał Akademii NFZ w serwisie YouTube

Wszystkie aktualności