Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych występuje u ok 1% populacji, dotyczy ok. 400 tys. Polaków. Istotą padaczki jest trwała skłonność mózgu chorego do generowania napadowych objawów, wynikających z nadmiernych wyładowań komórek nerwowych – czyli napadów padaczkowych.
Napady padaczkowe mogą mieć bardzo zróżnicowaną formę i przebiegać z zaburzeniami ruchowymi, zaburzeniami czucia (w tym zaburzeniami zmysłów np. widzenia, powonienia, słuchu), a także zmianami zachowania czy też kontaktu. W części przypadków dochodzi do nagłej utraty przytomności, co może grozić np. upadkiem. Może w tej sytuacji dojść do wyprężenia, a następnie drgawek całego ciała, po których ustąpieniu pojawia się faza senności. Po wybudzeniu chory często bywa zdezorientowany i nie w pełni świadomy sytuacji.
Pierwsze objawy padaczki mogą wystąpić w każdym wieku, jednak najczęściej choroba zaczyna się w dzieciństwie i u osób starszych. Padaczka jest chorobą przewlekłą i bardzo często chory zmaga się z nią przez całe swoje życie. Lęk przed kolejnym napadem i związana z tym niepewność oraz brak poczucia bezpieczeństwa są olbrzymim, trwającym wiele lat obciążeniem zarówno dla chorych jak i ich najbliższych.
Rozpoznanie padaczki nie przekreśla szansy na realizację planów życiowych i osiąganie sukcesu, czego dowodem jest długa lista osób znanych, które cierpiały na tę chorobę: Ludwig van Beethoven, Napoleon Bonaparte, Vincent van Gogh, Fiodor Dostojewski czy Juliusz Cezar.
Niestety, społeczeństwo nadal niewiele wie o padaczce. Atak padaczki budzi lęk, a osoby postronne często nie potrafią prawidłowo udzielić pomocy.
Dlatego najbliższa Środa z Profilaktyka odbędzie się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Wspólnie z Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym będziemy uczyć młodzież jak pomóc osobie chorej na padaczkę w razie wystąpienia jej objawów Będziemy też obalać mity dotyczące tej choroby, które pokutują w społeczeństwie.
Wszystkie aktualności