Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką - codzienna profilaktyka nowotworów

02-02-2022

W jednym papierosie znajduje się około 7000 substancji chemicznych, z czego aż ponad 70 jest silnie rakotwórczych. Wirusowe lub bakteryjne czynniki infekcyjne są odpowiedzialne za 15–20% nowotworów złośliwych. U mężczyzn siedzenie przez więcej niż 9 godzin dziennie może podnieść ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 61 proc.

Czy wiesz, jak chronić się przed rakiem? Europejski kodeks walki z rakiem to dwanaście zaleceń dotyczących prewencji nowotworów, które pomogą zachować zdrowie oraz obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Stanowią go elementy profilaktyki:

  • pierwotnej – ograniczanie czynników ryzyka (kancerogenów);
  • wtórnej – wykrywanie choroby na możliwie najwcześniejszym etapie.

Zalecenie 1: Nie pal

Nie pal i nie używaj tytoniu w żadnej postaci. 

Zalecenie 2: Stwórz środowisko wolne od dymu tytoniowego

Nie przebywaj w pobliżu osób palących. Bierne palenie, czyli wdychanie dymu z papierosa zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory.

Zalecenie 3: Utrzymuj prawidłową wagę ciała.

BMI (ang. Body Mass Index) to wskaźnik masy ciała, który pozwala określić czy masa ciała jest prawidłowa. Wartość prawidłowa wynosi 18,5 – 24,9 BMI

Zalecenie 4: Bądź aktywny fizycznie

Istotny jest każdy element codziennej aktywności. Zalecane jest 60 minut średniej lub 30 minut o wysokiej intensywności aktywności każdego dnia.

Zalecenie 5: Przestrzegaj zasad zdrowego żywienia

Prawidłowo skomponowana dieta powinna dostarczać odpowiedniej ilości białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Dieta powinna obfitować w warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz strączkowe.

Zalecenie 6: Ogranicz spożycie alkoholu

Napoje alkoholowe nie mają żadnej wartości odżywczej. Nawet najmniejsza ilość alkoholu ma potencjał rakotwórczy, ogranicz spożycie alkoholu, a najlepiej zachowaj abstynencje. 

Zalecenie 7: Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne

Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce, stosuj kremy ochronne (z wysokim filtrem min. 30 SPF), całkowicie zrezygnuj z solarium i lamp UV.

Zalecenie 8: Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w pracy

Przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (przepisów bhp).

Zalecenie 9: Chroń się przed promieniowaniem radonowym

Radon to radioaktywny gaz szlachetny naturalnego pochodzenia występujący w skorupie ziemskiej. Przedostaje się do wnętrza budynków i domów mieszkalnych bezpośrednio z gruntu w wyniku procesów naturalnych (różnicy ciśnień i tzw. efektu kominowego). Jego stężenie można ograniczyć poprzez zwiększenie szczelności materiałów budowlanych oraz wyposażenie domu w specjalne systemy wentylacji powietrza.

Zalecenie 10 (dotyczy kobiet): Jeśli możesz – karm piersią i ogranicz stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ)

Karmienie piersią obniża ryzyko zachorowania kobiet m.in. na raka piersi i raka jajnika. Przedłużone stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi. Zalecenie 11: Zaszczep dzieci przeciwko HBV i HPV Zaszczep swoje dzieci przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków),

Zalecenie 11: Zaszczep dzieci przeciwko HBV i HPV

Zaszczep swoje dzieci przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków), wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV (dotyczy dziewcząt i chłopców).

Zalecenie 12: Korzystaj z badań przesiewowych

Korzystaj z bezpłatnych programów badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi (mammografia), raka szyjki macicy (cytologia) i raka jelita grubego (kolonoskopia) oraz innych (pacjent.gov.pl).

Dowiedz się więcej:

Środa z Profilaktyką. Codzienna profilaktyka nowotworowa - Akademia NFZ

Środa z Profilaktyką. Codzienna profilaktyka nowotworowa - profil Akademii NFZ w serwisie YouTube

Portal diety.nfz.gov.pl

Program 8 tygodni do zdrowia

Program Profilaktyka 40 Plus

 

Wszystkie aktualności