Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Według Światowej Organizacji Zdrowia cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. Do lawinowego wzrostu zachorowań na tę chorobę - uznawana za niezakaźną epidemię XXI wieku - przyczynia się przede wszystkim nasz styl życia. Za najistotniejszy czynnik rozwoju cukrzycy typu drugiego jest uznawana otyłość brzuszna, zachorowaniom sprzyjają także m.in. wysokokaloryczna dieta, nadmierne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu oraz brak aktywności fizycznej.
Jakie są niepokojące objawy cukrzycy?
W codziennej profilaktyce cukrzycy kluczowe znaczenie odgrywa więc m.in. aktywność fizyczna. Jak wskazują specjaliści, nawet pół godziny ćwiczeń każdego dnia może realnie zmniejszyć ryzyko jej rozwoju. Seniorzy, którzy mają problemy zdrowotne albo przez długi czas pozostawali nieaktywni, odpowiedni dla siebie zestaw ćwiczeń powinni dobrać wspólnie z lekarzem. Zaleca się, by umiarkowany wysiłek fizyczny podejmować przynajmniej przez 150 minut w tygodniu np. w cyklach pół godziny na dzień. Obok ćwiczeń wytrzymałościowych np. spacerów czy pływania, ważne są także ćwiczenia siłowe, rozciągające oraz koordynacyjne. Ich szczegółowy zestaw, długość i intensywność zawsze musi być jednak dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości seniora.
Kluczem do „ucieczki” przed cukrzycą są również regularne badania profilaktyczne poziomu glukozy we krwi oraz zdrowa dieta – bez nadmiaru cukrów i tłuszczów, bogata za to w warzywa i owoce. Przy układaniu takiego zdrowego i różnorodnego jadłospisu warto skorzystać z pomocy specjalnego portalu NFZ poświęconego dietom. Każdy zainteresowany znajdzie tam bezpłatne plany żywieniowe oparte na diecie DASH – uważanej za najzdrowszą i najlepiej przebadaną dietę na świecie - stworzone z myślą o seniorach oraz osobach chorujących na cukrzycę.
Zasady diety cukrzycowej:
Dowiedz się więcej:
Środa z Profilaktyką. Codzienna profilaktyka cukrzycy u seniorów - Akademia NFZ
Wszystkie aktualności