Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką - codzienna profilaktyka cukrzycy

01-09-2021

1 na 12 osób choruje na cukrzycę. W tej grupie tylko co druga osoba jest świadoma swojej choroby. Szacuje się, że do 2035 r. na całym świecie liczba osób mierzących się z cukrzycą zwiększy się o dodatkowe ok. 205 mln ludzi.

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi (hiperglikemią), spowodowanym brakiem lub niedostateczną ilością hormonu insuliny w organizmie. Dzięki insulinie glukoza jest pobierana z krwi do komórek, gdzie ulega metabolizmowi, dostarczając organizmowi potrzebną do życia energię. Nieleczona lub niewłaściwie leczona cukrzyca (wysoki poziom glukozy) może prowadzić do poważnych powikłań i rozwoju innych chorób tj. udarów mózgu, choroby niedokrwiennej serca, retinopatii cukrzycowej, zaćmy, przewlekłej niewydolności nerek, zespółu stopy cukrzycowej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzycę dzieli się na cztery typy. Do najczęstszych postaci zaliczamy cukrzycę typu 2 determinowaną przez styl życia. Zazwyczaj dotyczy osób dorosłych w momencie gdy organizm staje się odporny na insulinę lub nie wytwarza jej odpowiedniej ilości. 

Aktywność fizyczna jest ważną częścią prawidłowego, kompleksowego postepowania w profilaktyce wielu chorób, m.in. cukrzycy i otyłości. Regularne ćwiczenia fizyczne powodują obniżenie poziomu glukozy we krwi. Istotny jest każdy element codziennej aktywności, dlatego:

 • zrezygnuj z windy, wchodź po schodach;
 • spaceruj (częste i dłuższe spacery z psem, umawiaj się ze znajomymi);
 • jeśli jeździsz samochodem, zaparkuj dalej, jeżeli jeździsz autobusem, wysiadaj przystanek wcześniej lub późnej;
 • wyrób nawyk regularnych ćwiczeń np. porannych;
 • znajdź powód do wyjścia z domu (chodź do sklepu po jedną rzecz).
Zasady zdrowego odżywiania regulującego poziom glukozy
 • Dbaj o regularność posiłków. Spożywaj regularnie 4–5 mniejszych posiłków dziennie, bazuj na żywności o niskim indeksie glikemicznym.
 • Pamiętaj o kolorowej diecie obfitej w warzywa i owoce. Zwiększ spożycie warzyw (3-4 porcje) i owoców (1-2 porcje - najlepiej o niskim IG). Częściej wybieraj surowe, rzadziej poddane obróbce kulinarnej.
 • Wybieraj węglowodany złożone, redukuj proste. Głównym źródłem węglowodanów powinny być produkty zbożowe, szczególnie o niskim IG tj. pieczywo pełnoziarniste, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy.
 • Wybieraj tylko naturalne produkty mleczne. Są dobrym źródłem białka i wapnia. Produkty mleczne owocowe zawierają zbędny cukier.
 • Pamiętaj o odpowiedniej podaży płynów. Pij dziennie ok. 2 litry płynów, najkorzystniej wodę niegazowaną.
 • Wybieraj tłuszcze przyjazne dla serca. Ogranicz spożywanie tłuszczów zwierzęcych. Postaw na ryby i tłuszcze roślinne: oliwa z oliwek, olej rzepakowy. Nie zapomnij o awokado, orzechach i nasionach.
 • Pamiętaj o odpowiednich technikach kulinarnych. Spożywaj potrawy gotowane, gotowane na parze, duszone bez wcześniejszego obsmażania, pieczone w folii lub w rękawie termicznym.
 • Unikaj używek. Napoje alkoholowe nie mają żadnej wartości odżywczej. Dostarczają tylko zbędnych, tzw. pustych kalorii. 

Dowiedz się wiecej:

Środa z Profilaktyką. Codzienna profilaktyka cukrzycy - Akademia NFZ

Środa z Profilaktyką. Codzienna profilaktyka cukrzycy - profila Akademii NFZ w serwisie YouTube

Portal diety.nfz.gov.pl

Program "8 tygodni do zdrowia"

Wszystkie aktualności