Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką. Aktywność sposobem na otyłość

19-01-2021

Siedzący tryb życia i niezdrowa dieta należą do głównych przyczyn otyłości, z którą mierzy się coraz więcej Polaków. Początek nowego roku to świetny moment, by zmienić nawyki na zdrowsze i dopisać do terminarza regularne ćwiczenia.

Na przestrzeni ostatnich lat epidemia zbędnych kilogramów urosła do rangi jednego z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych. Z szacunków wynika, że w Polsce nadwagę lub otyłość ma już 46 proc. kobiet oraz 62 proc. mężczyzn, a ich liczba z roku na rok rośnie. Problem coraz częściej dotyka również najmłodszych. Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących maluchów w Europie - aż 18,3 proc. 11- i 12-latków ma nadwagę, a 3,4 proc. jest otyłych.

Za wysoka waga to zaś problem nie tylko estetyczny. Otyłość jest chorobą, która może prowadzić do szeregu groźnych powikłań m.in. cukrzycy typu 2 i insulinooporności, nadciśnienia tętniczego, chorób nerek, kości, mięśni, tkanek łącznych czy skóry, astmy, bezdechu sennego oraz niektórych nowotworów.

Do głównych przyczyn otyłości i nadwagi jest zaliczana niezdrowa dieta oraz siedzący tryb życia. Na aktywność fizyczną powinniśmy poświęcać minimum 30 minut każdego dnia. Badania pokazują jednak, że nawet co drugi z nas tego nie robi. Tymczasem regularne ćwiczenia pozwalają spalić kalorie, poprawiają samopoczucie i pomagają w profilaktyce wielu chorób m.in. raka jelita grubego czy nowotworu piersi.

Jak dobrać właściwą aktywność? Najmłodszym (do 17. roku życia) specjaliści zalecają 60 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej codziennie, a co najmniej trzy razy w tygodniu ćwiczenia oporowe, które wzmacniają mięśnie i kości. Zdrowi dorośli powinni ćwiczyć przez co najmniej 150 minut tygodniowo lub 75 minut tygodniowo, jeśli wybrana aktywność jest intensywna, a 2-3 razy w tygodniu wykonywać ćwiczenia oporowe. W przypadku seniorów zalecane normy są podobne, ze względu na uwarunkowania zdrowotne warto jednak, by każdy nestor ustalił swój indywidualny plan aktywności z lekarzem. U osób otyłych, z BMI większym niż 35 (wskaźnik masy ciała, otrzymywany przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wzrostu podanego w centymetrach. – przyp.red.), sprawdzi się pływanie, jazda na rowerze, szybki marsz, marszobieg czy ćwiczenia z oporem. Dla bezpieczeństwa start treningów należy jednak skonsultować z lekarzem.

Początek nowego roku to świetny moment, by zmienić swoje nawyki na zdrowsze i zadbać o regularną aktywność fizyczną. Z myślą o tych, którzy ciągle szukają motywacji, by wykonać pierwszy krok i zacząć ćwiczyć, Narodowy Funduszu Zdrowia przygotował specjalny, bezpłatny program treningowy „8 tygodni do zdrowia”. Cykl składa się z ośmiu programów treningowych o długości 35 minut i stopniowo wzrastającym poziomie intensywności, przygotowanych z udziałem trenerów, lekarza, fizjoterapeuty i psychologa. Wszystkie filmy znaleźć można na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTube.

W zdrowej zmianie i skutecznej walce z dodatkowymi kilogramami pomoże również portal diety.nfz.gov.pl. Z jego pomocą każdy zainteresowany może przygotować dla siebie darmowy jadłospis oparty o dietę DASH – uważaną za najzdrowszą na świecie – o wartości kalorycznej dopasowanej do masy ciała oraz codziennego trybu życia. Podstawą takiego menu są świeże produkty o jak najmniejszym stopniu przetworzenia – warzywa, owoce, ryby, orzechy, zdrowe tłuszcze czy pełnoziarniste pieczywo. Z talerzy powinien za to zniknąć nadmiar czerwonego mięsa, słodyczy, soli i cukru.

Dowiedz się więcej:

Środa z Profilaktyką. Aktywność sposobem na otyłość - Akademia NFZ

Środa z Profilaktyką. Aktywność sposobem na otyłość - profil Akademii NFZ w serwisie YouTube

Program "8 tygodni do zdrowia"

Portal diety.nfz.gov.pl

Wszystkie aktualności