Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Ruszyły punkty wymazowe dla osób z kwarantanny

11-05-2020

W Małopolsce działa już 16 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. To miejsca, z których będą mogły skorzystać osoby przebywające na kwarantannie. Badanie jest bezpłatne. Usługę finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

W 11. dniu kwarantanny osoby skierowane na nią otrzymają smsa (treść poniżej) informującego o możliwości wykonania bezpłatnego testu na obecność koronawirusa. Badanie będzie można wykonać następnego dnia, czyli w 12. dobie kwarantanny w specjalnych punkach pobrań materiału biologicznego.

W 12 dniu kwarantanny zrób bezpłatny test na koronawirusa. Adresy pkt. pobrań uzyskasz na pacjent.gov.pl lub dzwoniąc pod nr 800 190 590. Ministerstwo Zdrowia.

Pobranie wymazu finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ, ryczałt za co najmniej dwugodzinną działalność punktu pobrań w ciągu dnia wynosi 300 zł za dobę, oraz 21 zł za każde pobranie od pacjenta przebywającego na obowiązkowej kwarantannie.

– Otwarte właśnie punkty pobrań wymazów zwiększają dostępność do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 i jednocześnie gwarantują osobom z kwarantanny otrzymanie wyniku badania, który potwierdzi, że są zdrowe. Wymaz pobiera się bez wysiadania z samochodu. Szybko i bezpiecznie – podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

W Małopolsce działa już 16 punktów pobrań materiału biologicznego, gdzie mogą zgłaszać się zainteresowani wykonaniem takiego badania. Wszystkie znajdują się przy szpitalach: w Krakowie, Nowym Sączu, Bochni, Brzesku, Proszowicach, Nowym Targu, Zakopanem, Gorlicach, Krynicy-Zdroju, Dąbrowie Tarnowskiej, Wadowicach, Miechowie, Myślenicach, Oświęcimiu, Olkuszu i Limanowej. Lista nie jest zamknięta, a otworzeniem dodatków punktów są zainteresowane kolejne małopolskie szpitale.

Lista wszystkich działających punktów pobrań jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl. Także dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię NFZ – 800 190 590 – osoby na kwarantannie otrzymają adresy punktów wymazowych i godziny, w których mogą się do nich zgłosić.

Mapa punktów poboru wymazów dla osób na kwarantannie

Wszystkie aktualności