Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera już 10 grudnia

06-12-2021

Co roku pod koniec listopada lub na początku grudnia Fundacja Atypowa oraz Ośrodek dla Osób z Autyzmem "Effatha" organizują w krakowskim kinie Mikro Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera w ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu. W ubiegłym roku ze względu na pandemie Przegląd nie mógł się odbyć. Cieszymy się, że w tym roku to ważne wydarzenie wraca do kina Mikro.

Małopolski Oddział NFZ od początku istnienia Przeglądu Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera patronuje temu wydarzeniu. To wielka radość, że Przegląd na stałe wpisał się w filmowe wydarzenia w Krakowie.

Organizowany Przegląd ma pokazać autyzm z różnych perspektyw, obalać mity i budować otwartość na różnorodność. Osoby w spektrum autyzmu spotykają się często z wykluczeniem i niezrozumieniem, które, jak wierzą organizatorzy, wynika z niewiedzy.

Celem Przeglądu jest więc rozprawianie się ze stereotypami i tworzenie tolerancji na pluralizm w przestrzeni społecznej. Pokazom filmów towarzyszą spotkania i dyskusje, które nakreślają różne perspektywy myślenia i mówienia o autyzmie. Przegląd jest miejscem do usłyszenia różnych narracji, zarówno osób dorosłych w spektrum autyzmu, jak i rodziców czy terapeutów.

10 grudnia Przegląd otworzy islandzki dokument „Zobaczyć niewidoczne”, który opowiada historię siedemnastu kobiet w spektrum autyzmu ukazując ich życie i codzienne wyzwania.

Po seansie Organizatorzy zapraszają na spotkanie z Agnieszką Żurek, która jest psycholożką, terapeutką i psychoterapeutką, ale przede wszystką entuzjastką neuroróżnorodności. Towarzyszy osobom w spektrum w drodze do odkrywania siebie, swoich talentów i emocji. Agnieszka Żurek pracuje w Poradni Effatha, a także wspiera działania Fundacji Atypowa i AutyzmUp. Jest również członkinią Fundacji Dziewczyny w spektrum, gdzie prowadzi grupę samorozwojową dla Nastolatek.

W sobotę 11 grudnia po projekcji filmu „Oto my” odbędzie się spotkanie się z Agnieszką Jankiewicz- psychologiem, asystentką osób z niepełnosprawnością i zastępczą mamą dwójki dorastających osób z Zespołem Downa. W ramach komentarza do filmu obędzie się rozmowa o usamodzielnianiu osób w Spektrum Autyzmu.

Przegląd zamknie francuska produkcja Nadzwyczajni, zdobywca nagrody publiczności na MFF w San Sebastian.   

Plakat informujący o Przeglądzie Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera

Program i godziny seansów - Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera

Wszystkie aktualności