Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Profilaktyka to inwestycja w długie i zdrowsze życie

08-12-2020

Polacy częściej niż mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej sięgają po papierosy, gorzej się odżywiają, rzadziej ćwiczą i później zgłaszają się po pomoc lekarzy. Szacuje się, że gdyby badaniami przesiewowymi, pozwalającymi na szybkie wykrycie rozwijających się chorób, objąć 75 proc. z nas, współczynnik umieralności w naszym kraju spadłby o ¼.

Według ekspertów o stanie zdrowia każdego z nas decydują cztery rodzaje czynników: genetyka, organizacja systemu ochrony zdrowia, środowisko życia oraz jego styl. Wbrew pozorom, specjaliści największe znaczenie przypisują jednak nie rodzinnym obciążeniom czy zanieczyszczonemu powietrzu, ale naszym codziennym nawykom. Szacuje się, że za ryzyko starcia z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, osteoporozą czy nowotworem odpowiadają one aż w 55 proc.

Na długie i zdrowe życie pracujemy więc każdego dnia. Inwestycja w profilaktykę chorób to m.in. zbilansowana dieta. Za jedną z najzdrowszych jest uznawana tzw. dieta DASH, oparta o warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty, niskotłuszczowy nabiał, ryby i zdrowe tłuszcze. O zdrowym stylu życia nie może być mowy bez systematycznej aktywności fizycznej. Ruch to nie tylko lekarstwo na wiele schorzeń somatycznych, ale również ważny element profilaktyki zaburzeń psychicznych. Światowa Organizacja Zdrowia w przypadku dorosłych osób, niezależnie od wieku, zaleca 150 – 300 minut umiarkowanej lub 75 – 150 minut intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo. Organizm będzie nam wdzięczny także za unikanie stresu i używek, odpowiedni odpoczynek oraz regularne wykonywanie badań profilaktycznych.

Jaką diagnostykę warto regularnie wykonywać, by nie przegapić rozwijającej się choroby? Podstawa to morfologia krwi, badanie moczu, pomiar ciśnienia tętniczego, cholesterolu i poziomu cukru we krwi. Na taki „przegląd” warto zgłosić się do lekarza raz w roku. Panie dodatkowo co najmniej raz na dwanaście miesięcy powinny pojawić się u ginekologa, raz na 1-3 lata wykonać cytologię, a po 50. roku życia mammografię. Osobom po 55. roku życia jest zalecana także kolonoskopia.

Szacuje się, że gdyby badaniami przesiewowymi, pozwalającymi na szybkie wykrycie rozwijających się chorób, objąć 75 proc. z nas, współczynnik umieralności w naszym kraju spadłby o ¼. Polacy profilaktycznej diagnostyki jednak unikają. Pokutuje lęk przed diagnozą, brak czasu czy utrudniony dostęp do lekarzy. Na kulejącą profilaktykę cieniem kładzie się także epidemia COVID-19. Strach przed zakażeniem koronawirusem spowodował, że liczba kobiet zgłaszających się na mammografię w ramach programu przesiewowego spadła o ponad 20 tys. Mniej wykonano również badań cytologicznych.

Dowiedz się więcej:

Środa z Profilaktyką - odpowiedzialna profilaktyka - Akademia NFZ

Środa z Profilaktyką - odpowiedzialna profilaktyka - profil Akademii NFZ w serwisie YouTube 

Portal diety.nfz.gov.pl

Program NFZ "8 tygodni do zdrowia"

Wszystkie aktualności