Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Ferie zimowe są szczególnym wyzwaniem dla medyków przyjmujących pacjentów w górskich miejscowościach chętnie odwiedzanych przez turystów. Podczas wycieczek zaśnieżonymi i oblodzonymi szlakami czy jazdy na nartach o uraz bowiem nietrudno.
Szczególnie dużo pracy w tym okresie mają ortopedzi. Podczas sześciu tygodni ubiegłorocznych ferii do lekarzy dyżurujących w trzech małopolskich szpitalach: Szpitalu Powiatowym im. dra T. Chałubińskiego w Zakopanem, Szpitalu im. dra J. Dietla w Krynicy-Zdroju i Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu; ponad 1,4 tys. pacjentów zgłosiło się ze zwichnięciami, skręceniami i naderwaniami stawów i wiązadeł kolana. Kilkuset chorych wymagało pomocy ze względu na powierzchowne urazy głowy, nadgarstków i rąk, do których dojść może np. podczas upadku, oraz różnego rodzaju złamań. Tylko w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu podczas ferii zużyto ponad 1,4 opasek gipsowych, szpitalna apteka w nowotarskiej placówce wydała ich w tym czasie ponad 1,3 tys.
Ferie to również pracowity czas dla ratowników, dbających o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów korzystających z uroków gór. W ub. roku podczas dwóch tygodni lutego, kiedy od lekcji odpoczywali uczniowie z województwa lubuskiego, łódzkie, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego, załogi ambulansów w powiatach nowotarskim, tatrzańskim i nowosądeckim wyjeżdżały do osób potrzebujących ratunku 1631 razy – w tym 38 razy z powodu złamań. Łącznie przez całe ferie ambulanse wzywano ponad 4,8 tys. razy.
Podczas zimowego odpoczynku poza miejscem zamieszkania każdy, kto potrzebuje nagłej konsultacji lekarskiej, może skorzystać z różnych form opieki medycznej. Pomocy należy szukać w:
Poradniach lekarzy rodzinnych
Chory, który odpoczywa na terenie własnej gminy, powinien zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, na co dzień dbającego o jego zdrowie. Podczas pobytu w innej części Polski pacjent ma prawo zgłosić się do najbliższej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.
Punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
Działają one w godz. 18-8 rano w dni powszednie oraz przez całą dobę w soboty, niedzielę i święta. W sytuacji nagłego zachorowania czy pogorszenia stanu zdrowia pacjent może dowolnie wybrać najbliższy punkt zapewniający tego rodzaju doraźną pomoc, niezależnie od tego, gdzie na co dzień się leczy.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Małopolsce
Szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć
Działają one całodobowo i przyjmują pacjentów wymagających nagłego ratunku z powodu zagrożenia życia lub poważnego zagrożenia zdrowia.
SOR-y i izby przyjęć w Małopolsce
Pogotowia ratunkowe
Udzielają pomocy w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia i innych stanach nagłych. Zespół ratownictwa medycznego można wezwać dzwoniąc pod numer 999 lub 112. W górach pomoc zapewnia Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR to: 985 lub 601 100 300.
Opieka zdrowotna na obozach i zimowiskach
Jeżeli dziecko ma chorobę przewlekłą powinno mieć ze sobą zażywane dotychczas leki i pisemna informacje, opiekunów na co jest uczulone. Opiekę zapewnia organizator wyjazdu. W razie potrzeby można skorzystać z wizyty miejscowego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który ma podpisaną umowę z NFZ.
EKUZ
Planując zimowy wypoczynek poza Polską warto zaopatrzyć się w wydawaną bezpłatnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej podczas pobytu na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) można liczyć na bezpłatną opiekę medyczną w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju. Należy jednak pamiętać, że zakres finansowanych rodzajów pomocy lekarskiej różni się w zależności od państwa. W części krajów unijnych np. Słowacji z własnej kieszeni trzeba zapłacić m.in. za świadczenia z zakresu ratownictwa – zwłaszcza ratownictwa górskiego.
Przypominamy, że w Małopolsce EKUZ można odebrać od ręki nie tylko w Krakowie, ale również w nowym Sączu i Nowym Targu (informacja dla tych, którzy w ostatniej chwili będą chcieli wybrać się do naszych sąsiadów).
Wszystkie aktualności