Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Od początku wakacji pogotowie ratunkowe interweniowało w rejonie Podhala i Tatr 2448 razy. Najczęstsze przyczyny wezwania pogotowia ratunkowego to omdlenie i zapaść, duszność, problemy z nadciśnieniem, bóle w klatce piersiowej i powierzchowne urazy głowy. Karetki najczęściej wyjeżdżały w powiecie nowosądeckim – 777 razy i nowotarskim – 838, w powiecie tatrzańskim tylko 238 razy.
Do szpitalnych oddziałów ratunkowych w małopolskich górach od początku wakacji trafiło 14 021 pacjentów. W SOR-ach w Nowym Sączu, Nowym Targu, Zakopanem, Gorlicach i Krynicy udzielono pacjentom prawie 15 tys. świadczeń, Najwięcej – prawie 4000 osób trafiło do Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu.
Z opieki w górskich SOR-ach skorzystało 160 pacjentów z krajów Unii Europejskiej na podstawie EKUZ.
Do szpitalnych oddziałów ratunkowych pacjenci najczęściej zgłaszali się ze zwichnięciami i skręceniami stóp (wybierając się w góry pamiętajmy o właściwym obuwiu!), złamaniami i ranami nóg, rąk i głowy, omdleniami, Od początku wakacji lekarze w górskich SOR-ach udzielili prawie 13 tys. porad, w szpitalach wykonano prawie 2000 zdjęć RTG stóp i rąk i założono ok. 2500 opatrunków na rany.
W ubiegłym roku od czerwca do września karetki pogotowia w górach niosły pomoc 11522 razy, z pomocy SOR-ów w Nowym Sączu, Nowym Targu, Zakopanem, Gorlicach i Krynicy skorzystało prawie 40 tys. pacjentów.
Numery alarmowe w Tatrach:
Aplikacja RATUNEK - umożliwia wzywanie pomocy przez automatyczne połączenie telefoniczne ze Służbami Ratowniczymi (TOPR) z równoczesnym wysyłaniem współrzędnych GPS. Aplikacja jest bezpłatna i można ją pobrać ze strony www.ratunek.eu
Przypominamy, że numery i aplikacja służą do powiadamiania o zagrożeniach zdrowia i życia.