Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Gdzie szukać pomocy w razie nagłej choroby?
Przebywając na zimowym wypoczynku poza miejscem zamieszkania możemy korzystać z różnych form opieki medycznej:
Opieka zdrowotna na obozach i zimowiskach
Na obozach i zimowiskach opiekę medyczną dla dzieci zobowiązany jest zagwarantować organizator wypoczynku. Jeżeli nasze dziecko cierpi na chorobę przewlekłą powinniśmy pamiętać o zaopatrzeniu go w zażywane dotychczas leki i pisemnie poinformować na co dziecko jest uczulone. Zawsze można także skorzystać z wizyty miejscowego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który ma podpisaną umowę z NFZ.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Jeśli wybieramy się na ferie za granicę, do krajów UE/EFTA przypominamy, że warto mieć ze sobą kartę EKUZ. Można ją otrzymać od ręki w siedzibach Małopolskiego oddziału NFZ:
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza nasze prawo, jako osób ubezpieczonych w Narodowym Fundusz Zdrowia, do korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej, a także Lichtensteinie, Szwajcarii, Norwegii i Islandii, na takich samych zasadach, jak osoby ubezpieczone w tych krajach.
Należy pamiętać o tym, że zasady te różnią się w poszczególnych państwach członkowskich UE/EFTA. W wielu z tych krajów obowiązuje system współpłacenia przez pacjenta, a więc pokrywania części kosztów leczenia z własnych środków finansowych. Koszty tzw. wkładu własnego pacjenta nie podlegają zwrotowi przez NFZ.
W wielu kurortach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie, w związku z tym nie honorują EKUZ. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie zasady obowiązują w danym kraju.
System ochrony zdrowia w poszczególnych krajach UE/EFTA
Ponadto pacjent w pełni ponosi koszty międzynarodowego transportu sanitarnego do Polski, a w wielu państwach członkowskich UE/EFTA w pełni odpłatne jest także ratownictwo górskie. W związku z tym zaleca się wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia obejmującego koszty świadczeń zdrowotnych, których w państwach członkowskich UE/EFTA nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne.
Wszystkie osoby, które wybierają się na zagraniczne ferie, szczególnie emerytów i rencistów, zachęcamy do sprawdzenia ważności karty (na awersie karty u dołu) i w razie konieczności wyrobienia nowej.
Jeśli chcemy złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ i odebrać kartę w imieniu innej osoby, można to zrobić na podstawie stosownego upoważnienia.