Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Mammobusy wróciły na drogi Małopolski

09-07-2020

Rak piersi niezmiennie należy do najczęściej występujących typów nowotworów u kobiet w naszym kraju. Co roku taką diagnozę w gabinecie lekarskim słyszy ok. 20 tys. Polek, 6 tys. pacjentek nie udaje się pomóc.

Statystyki dotyczące zachorowań na ten typ nowotworu jednoznacznie wskazują, że ryzyko zmierzenia się z nim wzrasta po 50. roku życia. Lekarze wśród czynników ryzyka wymieniają także m.in. występowanie raka piersi wśród członków rodziny, mutacje w genach BRCA 1 lub BRCA 2, późną menopauzę (po 55. roku życia), późne macierzyństwo (po 35. roku życia) lub bezdzietność oraz rozpoznane wcześniej, inne schorzenia piersi.

Rak piersi nie musi być wyrokiem, kluczem do zwycięstwa z chorobą jest zaś jej wczesne wykrycie. Pomaga w tym populacyjny program wczesnego wykrywania nowotworów piersi finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W ramach niego z bezpłatnych badań profilaktycznych mogą skorzystać wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej tego rodzaju diagnostyki w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz te, które ze względu na obciążenie czynnikami ryzyka otrzymały pisemne wskazanie do jej ponownego wykonania po upływie roku.

Do diagnozowania niepokojących zmian w piersiach służy mammografia, czyli zdjęcie rentgenowskie piersi. Takie badanie jest wykonywane specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. W trakcie niego każda z piersi jest umieszczana na małej podstawce i dociskana przez kilka sekund plastikową płytką od góry oraz z boku. Powstałe w ten sposób obrazy są następnie analizowane przez specjalistę – lekarza radiologa, a jeśli zajdzie taka potrzeba pacjentka jest kierowana na pogłębioną diagnostykę.

Mieszkanki Małopolski w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii w 35. gabinetach stacjonarnych. Dla ułatwienia diagnostyka jest wykonywana również na pokładzie specjalnych, mobilnych pracowni mammograficznych. Docierają one przede wszystkim do małych i średnich miast oraz wsi, dzięki czemu panie mają możliwość zbadania się bez konieczności dalekich podróży. Badania wykonywane w mammobusach nie odbiegają standardem od tych przeprowadzanych w stacjonarnych punktach, a do ich wykonywania jest wykorzystywany taki sam sprzęt.

Sprawdź, gdzie zatrzyma się mammobus

Zobacz, w których placówkach stacjonarnych możesz wykonać bezpłatną mammografię

Wszystkie aktualności